Trwa ładowanie...
deamtez

Noc Kupały 2019. Kiedy obchodzimy święto?

Noc Kupały nawiązuje do obrzędów słowiańskich, które miały zapewnić zdrowie i długowieczność. Tej nocy palimy ogniska i pleciemy wianki.
Share
Noc Kupały wiąże się z tradycją plecenia wianków
Noc Kupały wiąże się z tradycją plecenia wiankówŹródło: 123RF
deamtez

Noc Kupały – skąd ta tradycja?

Noc Kupały to słowiańskie święto, które obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku. Nazwa pochodzi od słowa kupała. Wyraz ma swoje źródło prawdopodobnie w indoeuropejskim słowie kump, które oznacza gromadę.

W tym roku Noc Kupały przypada 21 czerwca. Wtedy również mamy do czynienia z tzw. przesileniem letnim, czyli z momentem, gdy oś obrotu Ziemi maksymalnie wychyla się w kierunku Słońca, które góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Noc Kupały, zwana także Nocą Świętojańską wiąże się z wieloma tradycjami.

deamtez

Noc Kupały – jak świętujemy?

W Noc Kupały, czyli w najkrótszą noc w roku rozpalamy ogniska i pleciemy wianki. Nawiązuje to do obrzędów słowiańskich, które miały zapewnić zdrowie i długowieczność. Z okazji pierwszego dnia lata odbywa się również wiele imprez plenerowych. Najpopularniejsza z nich "Wianki" odbywa się w Warszawie i co roku przyciąga tłumy warszawiaków oraz turystów. Równie duża impreza plenerowa ma miejsce także w Krakowie.

deamtez

Noc Kupały nie tylko w Polsce

Noc Kupały obchodzona jest nie tylko w Polsce. W podobny sposób świętują także mieszkańcy innych krajów zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie. Noc Kupały celebrują m.in. Finowi, Łotysze i Litwini. Na Litwie Noc Kupały traktowana jest nawet jako alternatywa wobec zachodnich walentynek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

deamtez

Podziel się opinią

Share
deamtez
deamtez