Blisko ludziNowa antykoncepcyjna galaretka

Nowa antykoncepcyjna galaretka

Nowa antykoncepcyjna galaretka stosowana bezpośrednio na skórę może stać się dla kobiet alternatywą dla pigułki. Galaretka w niewielkiej ilości wcierana dziennie w skórę dostarcza organizmowi hormonów zapobiegających uwolnieniu jajeczka w jajnikach.

Nowa antykoncepcyjna galaretka
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Nowa antykoncepcyjna galaretka stosowana bezpośrednio na skórę może stać się dla kobiet alternatywą dla pigułki. Galaretka w niewielkiej ilości wcierana dziennie w skórę dostarcza organizmowi hormonów zapobiegających uwolnieniu jajeczka w jajnikach. Według brytyjskich mediów, kobiety stosujące ten środek nie stwierdziły typowych dla pigułki skutków ubocznych: przybierania na wadze, mdłości lub wysypki.

Środek jest odpowiedni także dla kobiet karmiących dziecko piersią, które nie mogą stosować pigułek, ponieważ ingeruje to w produkcję mleka. Galaretkę nakłada się na podbrzusze, uda, ramiona lub bark. Wchłaniana jest szybko i nie zostawia osadu. Optymalną dawkę dzienną ustalono na 3 mg.

Składnikiem galaretki jest nestoron, nowy typ progesteronu niewywołujący skutków ubocznych przypisywanych środkom doustnym. Środek zawiera też estrogen identyczny z tym, który wytwarza organizm kobiety. Progesteron i estrogen to kobiece hormony odgrywające ważną rolę w ciąży. Galaretka działa w ten sposób, że ingeruje w ich produkcję, blokując uwolnienie jajeczka w cyklu miesiączkowym.

Eksperci liczą na to, że nowy środek antykoncepcyjny zostanie wprowadzony do sprzedaży, jeśli testy kliniczne nadal będą pozytywne na większej grupie kobiet. Nad komercyjnym produktem pracuje firma farmaceutyczna Antares Pharma. W badaniach nowojorskiego niekomercyjnego ośrodka Population Council wzięło udział 18 kobiet w wieku dwudziestu kilku i trzydziestu kilku lat w okresie siedmiu miesięcy. W tym czasie żadna z nich nie zaszła w ciążę. Wyniki swoich prac badaczka przedstawi Amerykańskiemu Towarzystwu Medycyny Reprodukcyjnej.

"Z badań na niewielkiej grupie kobiet wynika, że środek jest skuteczny. Jedynym wymogiem jest aplikowanie galaretki raz dziennie w niewielkiej ilości" - mówi dr Merkatz. Według niej nowy środek zwiększa zakres wyboru środków antykoncepcyjnych dla kobiet. Pigułki antykoncepcyjne stosuje w W. Brytanii ponad 3 mln kobiet. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
zdrowieantykoncepcjacera

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)