Imię, które zostało zakazane. Aż dziw, że byli chętni

Wybór imienia dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. To ważne, aby było odpowiednio dobrane, w końcu będzie się nim posługiwać przez całe życie. Niektóre możliwości nie bez powodu są jednak zakazane.

Zakazane imię dla dziecka
Zakazane imię dla dziecka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

W 2023 r. dziewczynkom najczęściej nadawano imiona takie jak Zofia, Zuzanna oraz Laura. W przypadku chłopców królowały zaś Nikodem, Antoni i Jan. Nie brakuje jednak rodziców, którzy decydują się na rzadsze, a nawet obraźliwe opcje. Jedna z nich cieszy się dość sporym uznaniem, mimo że nazywanie kogoś w ten sposób może nie być zbyt przyjemne.

Zakazane imię, które robi furorę wśród rodziców

Zanim wybierzemy imię dla swojego dziecka, często dokładnie je analizujemy. Sprawdzamy, co dokładnie oznacza i czytamy charakterystyki. Bywa, że decydujemy się na nie ze względu na swoich bliskich. W końcu to ogromne wyróżnienie, gdy nazwiemy swoją pociechę na czyją cześć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdarza się, że rodzicom zależy, aby ich dziecko nosiło charakterystyczne, a do tego niespotykane imię. Inspiracji poszukują w otaczającym ich świecie, a nawet wśród celebrytów, którzy często w dość niekonwencjonalny sposób nazywają swoich potomków.

Niektórzy jednak idą o krok za daleko, sięgając po imię, które w przyszłości może przysporzyć dziecku nie lada problemów. Urzędnicy wówczas często sami interweniują, choć w skrajnych przypadkach i to może nie wystarczyć. Wtedy do akcji wkraczają konkretne przepisy.

Tak też jest w przypadku imienia Anal, które według informacji podanych przez portal mirror.co.uk zostało jakiś czas temu zakazane w Nowej Zelandii. Choć cieszyło się ono sporym zainteresowaniem, władze uznały, że nie należy w ten sposób nazywać dzieci.

Zakazane imiona w Polsce

W Polsce nie ma oficjalnej listy imion, które są zakazane. Kierownik urzędu stanu cywilnego może jednak odmówić przyjęcia oświadczenia z konretnym wyborem rodziców, gdy:

  • znajdują się na niej więcej niż dwa imiona,
  • imię jest ośmieszające lub nieprzyzwoite,
  • nie pozwala odróżnić płci dziecka.

Nie wszyscy też wiedzą, że jeśli rodzice przy spisywaniu aktu urodzenia dziecka nie wybiorą żadnego z imion, kierownik stanu cywilnego ma prawo wybrać jedno z popularnych imion w kraju.

Warto również zaznaczyć, że zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego w ciągu sześciu miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia dziecka, można zmienić wybrane wcześniej imię.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)