Oczaruj światłem
Jedna wielka lampa na środku pokoju to już przeszłość. Dziś oświetlenie to przede wszystkim ozdoba, element tworzący nastrój, zaskakujący i eksponujący najciekawsze miejsca w mieszkaniu. Dzięki ciekawie zaplanowanemu oświetleniu nasze mieszkanie może zyskać zupełnie inny urok i czar. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy projektowaniu oświetlenia w mieszkaniu.
Jedna wielka lampa na środku pokoju to już przeszłość. Dziś oświetlenie to przede wszystkim ozdoba, element tworzący nastrój, zaskakujący i eksponujący najciekawsze miejsca w mieszkaniu. Dzięki ciekawie zaplanowanemu oświetleniu nasze mieszkanie może zyskać zupełnie inny urok i czar. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy projektowaniu oświetlenia w mieszkaniu.
Wykorzystaj światło naturalne
Zacznij od obserwacji, w jaki sposób naturalne światło pada w twoim mieszkaniu. Przede wszystkim musisz zadecydować, czy wolisz oświetlony salon, kuchnię, a może lubisz, gdy rano budzą cię silne promienie słoneczne. Zgodnie z tym możesz zaplanować, w którym pomieszczeniu zorganizować jaki pokój. To, jak padają promienie słoneczne, jest też istotne przy rozmieszczaniu mebli. Tam, gdzie masz telewizor i komputer, lepiej, by światło nie padało na ekran. Natomiast w miejscu, w którym spędzasz dużo czasu, czytasz bądź gotujesz, przyjemniej w ciągu dnia najlepiej i najkorzystniej dla twoich oczu jest korzystać z naturalnych źródeł światła.
Dodatkowym efektem może być gra światła dzięki lustrom i elementom szklanym. Odbijające się promienie nie tylko dają ciekawy efekt, ale również powiększają optycznie pomieszczenie oraz intrygują. W ten sposób można wyeksponować poszczególne elementy w naszym mieszkaniu, podkreślić miejsca, które najbardziej nam się podobają. Gra kolorów
Wybór kolorów do mieszkania jest uzależniony od atmosfery, jaką preferujemy w naszych pomieszczeniach. W mocno nasłonecznionym mieszkaniu możemy sobie pozwolić, na pomalowanie ścian na ciemne kolory, natomiast jeśli nie lubimy półmroku, jaki wiecznie panuje we wszystkich pokojach, możemy go ożywić jasnymi barwami. Jeśli więc generalnie wolimy pokoje przytulne i nastrojowe, należy wybierać kolory pastelowe, brązy, odcienie beżu.
W nowocześnie urządzonych mieszkaniach często dominują żywe, wyraziste kolory, które bardzo ożywiają i dodają świeżości pomieszczeniom. Jeśli takiego efektu oczekujemy, ciekawym zabiegiem jest łączenie kontrastujących kolorów i do tego podświetlenie ścian o kolorach bardziej wyrazistych. Grać kolorami można również dzięki żarówkom, bądź kloszom, których kolor nada właściwą atmosferę. Co więcej, daje to możliwość częstej zmiany małym kosztem.
Ile lamp
Coraz częściej zdarza się, że pomieszczeniach nie ma jednaj dużej lampy wiszącej, lub też jest, ale nikt jej nie używa. Wynika to z tego, że lepiej się sprawdza oraz ciekawiej wygląda oświetlenie punktowe. Dyskretnie ukryte reflektorki, nieśmiało wynurzające się nie wiadomo skąd rozproszone snopki światła dają bardzo efektowne wrażenie. Tym mniej widoczne źródło światła, tym ciekawej. Jedyne skupione i mocne powinno być światło, które służy do czytania. Natomiast poza tą funkcją pragmatyczną, światło może być wyśmienitą dekoracją mieszkania.
Najciekawsze miejsca
Największy efekt jest wtedy, gdy światło pojawia się niespodziewanie i nie wiadomo skąd. Dlatego wszelkiego rodzaju punkty świetlne ukryte w podłodze, między szafkami lub też dyskretnie wynurzające się z ich wnętrza to znakomite sposoby stworzenia atmosfery tajemniczości a zarazem dodatkowe źródła oświetlenia pomieszczenia. Dla osób uwielbiających nastrojowość, z pewnością kuszące będzie umieszczenie punktowych świateł wokół łóżka lub też wanny. Wiele delikatnie rozproszonych światełek nie rozjaśni za mocno łazienki czy sypialni, ale za to zapewni niepowtarzalny nastrój.