Trwa ładowanie...

Oczyszczanie powietrza w pokoju - jak to zrobić?

Dlaczego warto dbać o oczyszczanie powietrza w pokoju? Ostatnio dużo mówi się o niezbyt wysokiej jakości powietrza na zewnątrz. Jednakże wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że powietrze w naszych domach i mieszkaniach również może nie zachwycać swoją czystością.

Oczyszczanie powietrza w pokoju - jak to zrobić?Źródło: Shutterstock.com
d2ma85d

Dlaczego warto oczyszczać powietrze w pokoju?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze zdrowie i samopoczucie uzależnione jest m.in. od jakości powietrza. Negatywnie wpływa na nie nie tylko smog i inne zanieczyszczenia zewnętrzne, ale także szkodliwe substancje, w tym: odświeżacze, tworzywa sztuczne, środki chemiczne, a nawet urządzenia elektroniczne.

W ciągu doby człowiek wdycha od 40 do 75 tysięcy cząsteczek kurzu, które mogą zawierać wiele szkodliwych substancji. Mowa tu w szczególności o:

  • Amoniaku, który jest popularnym składnikiem środków do czyszczenia i dezynfekcji.
  • Benzenie, który jest rakotwórczą substancją, wykorzystywaną m.in. do produkcji farb, lakierów i tworzyw sztucznych.
  • Formaldehydzie, który jest organicznym związkiem chemicznym, stosowanym do konserwacji: mydeł, kremów i antyperspirantów.
  • Nikotynie i substancjach smolistych, które negatywnie oddziałują na funkcjonowanie układu oddechowego.

Jak sprawdzić jakość powietrza w pokoju?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na sprawdzenie jakości powietrza w pokoju jest wykonanie testu lampki z mocną żarówką. Podświetlenie powietrza w danym pomieszczeniu pozwoli nam zobaczyć pyłki kurzu i innych zanieczyszczeń. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem są wielofunkcyjne urządzenia pomiarowe, które pokazują: poziom zanieczyszczenia powietrza, temperaturę, stężenie dwutlenku węgla, a także wilgotność powietrza.

Oczyszczanie powietrza domowymi sposobami

Wśród najskuteczniejszych domowych sposobów na oczyszczanie powietrza w pokoju można wymienić:

  • Częste wietrzenie pokoju (przynajmniej 4-5 razy dziennie) - jest to istotne nie tylko latem, ale także zimą, w tym szczególności sezonie grzewczym.
  • Dbanie o systemy wentylacyjne w domu — dotyczy to w szczególności łazienki i kuchni, w których chcąc nie chcąc, panuje duża wilgotność powietrza.
  • Jonizację powietrza, którą zapewniają lampy z bryły solnej i profesjonalne urządzenia jonizujące.
  • Rośliny doniczkowe, wśród których można wymienić: skrzydłokwiaty, paprocie, bluszcz pospolity i rapis wyniosły. Wymienione rośliny oczyszczają powietrze z substancji chemicznych (m.in. amoniaku, acetonu, benzenu i formaldehydu) i substancji smolistych.
  • Częste odkurzanie — najlepiej za pomocą naturalnych środków do czyszczenia (octu lub sody oczyszczonej) . Dotyczy to zarówno odkurzania szafek, bibelotów, jak i pamiątek, przestrzeni między szafkami, dywanów.
  • Naturalne zapachy, które są bardzo ważne, ponieważ większości osób wysoka jakość powietrza kojarzy się ze świeżymi zapachami. Zamiast chemicznych odświeżaczy powietrza należy postawić na świece z naturalnego wosku i olejki aromaterapeutyczne.
d2ma85d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ma85d