UrodaOkresowe wypadanie włosów - jak mu zapobiec?

Okresowe wypadanie włosów - jak mu zapobiec?

Podczas lata wystawiałaś swoje włosy na działanie bezlitosnych promieni słonecznych, a dodatkowo zapewniałaś im kąpiele w słonej i chlorowanej wodzie. Jesienią zauważasz, że włosy stały się matowe, przesuszone, z rozdwajającymi się końcówkami, a podczas mycia i czesania gubisz ich coraz więcej.

Okresowe wypadanie włosów - jak mu zapobiec?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Podczas lata wystawiałaś swoje włosy na działanie bezlitosnych promieni słonecznych, a dodatkowo zapewniałaś im kąpiele w słonej i chlorowanej wodzie. Jesienią zauważasz, że włosy stały się matowe, przesuszone, z rozdwajającymi się końcówkami, a podczas mycia i czesania gubisz ich coraz więcej. A może w ostatnich miesiącach przechodziłaś grypę, której towarzyszyła wysoka gorączka, albo poród, borykasz się z problemem nadmiernego łojotoku lub stosowałaś niezdrową i ubogą w witaminy i cenne składniki odżywcze dietę?

Jakie są najczęstsze powody okresowego wypadania włosów u kobiet?
- Najczęściej winna jest uboga dieta - tłumaczy Ryszard Gzela, właściciel Kliniki Handsome Men. - Spożywanie pokarmów ubogich w witaminy, składniki mineralne i przede wszystkim proteiny doprowadza do osłabiania cebulek włosowych, a to powoduje nadmierne wypadanie włosów. Inne przyczyny to zmiany hormonalne i nagła zmiana diety oraz nawracające choroby układu odpornościowego.

Omawianie przyczyn wypadania włosów zacznijmy od zmian hormonalnych. Z pewnością taki objaw zaobserwowało wiele mam w kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Odpowiada za to spadek poziomu estrogenów. Poza tym w drugim i trzecim trymestrze ciąży zostaje zahamowana faza telogenu, która odpowiada za przejście włosa w stan spoczynku i jego późniejsze wypadnięcie. Podobne zjawisko okresowego gubienia włosów zachodzi wówczas, kiedy odstawiamy tabletki antykoncepcyjne. Całe szczęście w jednym, jak i w drugim przypadku wypadanie włosów jest stanem całkowicie odwracalnym i do opanowania.

Kolejnym powodem okresowego wypadania włosów są przebyte choroby i długotrwałe leczenie. Kobiety, u których zdiagnozowano nowotwór leczone są cytostatykami, po których nierzadko następuje całkowite wyłysienie – osłabione zostają mieszki włosowe. Ale po zakończeniu terapii włosy odrastają na nowo i co ciekawe, zdarza się, że kobietom o prostych kosmykach wyrastają kręcone, a panie o niesfornych lokach stają się posiadaczkami włosów prostych.

A co z intensywnym odchudzaniem? Niewłaściwie zbilansowana dieta jest kolejnym powodem wypadania włosów. Natychmiastowa utrata wagi poprzez stosowanie drastycznych głodówek prowadzi do wystąpienia niedoborów witamin, składników odżywczych, a także do osłabienia kosmyków. Jest to również proces całkowicie odwracalny, jednak wymaga wykonania badania krwi celem ustalenia ewentualnych niedoborów w organizmie.

Gubienie włosów może być również następstwem częstego wykonywania różnych „zabiegów pielęgnacyjnych”, takich jak farbowanie, trwała ondulacja czy dekoloryzacja – silnie działające środki chemiczne (m.in. amoniak) osłabiają cebulki i niszczą strukturę włosów. Nie sposób nie wspomnieć o intensywnym suszeniu gorącym powietrzem suszarki, stosowaniu prostownicy i lokówki, które mają destrukcyjny wpływ na włosy i je osłabiają. O ile jest taka możliwość, należy zrezygnować z suszarki – dajmy włosom wyschnąć samoistnie, a lokówki i prostownicy używajmy tylko wtenczas, kiedy zachodzi taka potrzeba. Pamiętajmy, aby przed modelowaniem zastosować specjalne preparaty termo ochronne.

Apteczne półki uginają się pod ciężarem ogólnodostępnych suplementów diet, które za zadanie mają wzmocnić włosy oraz sprawić, że będą one zdrowsze i bardziej lśniące. Skład tych preparatów jest niezwykle zbliżony. Niemalże na każdym opakowaniu możemy przeczytać, że w skład danego suplementu wchodzi skrzyp polny, pokrzywa, cynk, wyciąg z drożdży lekarskich, kwas foliowy, żelazo, a także szereg witamin.

- Przemysł farmaceutyczny produkuje ogromne ilości różnych leków, które mają przeciwdziałać różnym chorobom. Niestety, bardzo często preparaty dostępne na półkach sklepowych nie usuwają przyczyny, a jedynie skutek, co powoduje nawrót choroby. Tak jest w przypadku osłabionych włosów. Najczęściej preparaty te są skuteczne do chwili ich stosowania. Rzeczywiście, mogą one wzmocnić włosy, ale efekt pozostanie tylko wtedy, jeśli główne przyczyny choroby zostaną trwale usunięte - ocenia Ryszard Gzela.

Co więc robić? Warto uwierzyć w moc ziół. Regularne stosowanie płukanek z wyciągiem ze skrzypu polnego w naturalny sposób wzmocni włosy i ograniczy problem ich wypadania. Dodatkowo można pokusić się o dodanie do naparu ze skrzypu garści wysuszonych liści pokrzywy, które ograniczą nadmierną produkcję sebum i przedłużą świeżość fryzury o kilka, a nawet kilkunaście godzin. Warto również wcierać w skórę głowy olejek rycynowy, którego zbawienne działanie wzmocni mieszki włosowe i zlikwiduje gubienie włosów. Całość odpowiedniej pielęgnacji powinny dopełniać odpowiednio dobrane szampon i odżywka. Najdelikatniejsze działanie mają kosmetyki ziołowe – jeżeli gubimy włosy, zrezygnujmy z tych wysoce przesyconych związkami chemicznymi i zamieńmy je na te apteczne, stymulujące cebulki włosowe.

Co zrobić w przypadku, kiedy wszystkie stosowane na własną rękę metody zawodzą? Wtedy problem należy skonsultować z dermatologiem, który precyzyjnie zdiagnozuje przyczynę takiego stanu rzeczy oraz wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętajmy: okresowe gubienie włosów może przeistoczyć się w problem łysienia, a ten z kolei może być skutkiem wielu groźnych chorób rozwijających się w organizmie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (35)