Olejowanie i kremowanie włosów
Olejowanie włosów to bardzo skuteczne i popularne ostatnio rozwiązanie dla zniszczonych, łamliwych i matowych włosów o rozdwojonych końcówkach. Zabieg ten jest łatwy do wykonania w domu.
23.11.2015 | aktual.: 24.12.2015 08:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Olejowanie włosów to bardzo skuteczne i popularne ostatnio rozwiązanie dla zniszczonych, łamliwych i matowych włosów o rozdwojonych końcówkach. Zabieg ten jest łatwy do wykonania w domu.
Poprawia wygląd włosów, nawilża je, odżywia, regeneruje oraz wygładza. Mimo że olejowanie stało się modne u nas stosunkowo niedawno, ma długą tradycję, od wieków praktykowane jest w krajach arabskich i w Indiach.
Podstawy olejowania
Podstawowa metoda olejowania polega na rozprowadzaniu oleju lub gotowej mieszaniny olejków na mokrych lub suchych włosach i skórze głowy. Można też nakładać olej jedynie na część włosów lub tylko na końcówki. Następnie należy założyć na głowę foliowy czepek i owinąć włosy ręcznikiem. Po kilku godzinach (lub, w zależności od upodobań, po krótszym lub dłuższym czasie) zmywamy olej, a następnie myjemy głowę dokładnie szamponem. Po każdym olejowaniu należy zastosować odżywczą i nawilżającą maskę do włosów. Po zabiegu wskazane jest suszenie włosów bez użycia suszarki.
Olej naturalny lub mieszanka
Do olejowania włosów stosuje się gotowe mieszaniny olejków/olejów lub czyste oleje spożywcze, takie jak jojoba, oliwa z oliwek, olej z czarnuszki, kokosowy, sezamowy, arganowy, rydzowy czy awokado. Najzdrowsze dla organizmu są naturalne oleje nierafinowane i tłoczone na zimno, ponieważ mają one najwięcej substancji odżywczych, zbawiennych dla włosów i skóry głowy, poza tym nie zawierają szkodliwych substancji.
Część olei (np. kokosowy) w temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję, przed zastosowaniem należy więc rozpuścić je w kąpieli wodnej. Nie każdy olej sprawdza się tak samo dobrze na różnych rodzajach włosów, należy zatem sprawdzić, który olej będzie dla nas najlepszy, testując kilka rodzajów. Jeśli skóra głowy po zabiegu olejowania szybciej się przetłuszcza, pojawi się łupież czy swędzenie, a włosy są suche lub posklejane są w strąki, to znaczy, że dany olej nam nie służy. W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów można także wypróbować inną metodę nakładania oleju.
Na mokro czy na sucho?
Olejowanie włosów można wykonywać na kilka sposobów. Jeden z nich polega na zmieszaniu oleju z odżywką w proporcji 1:3 i nałożeniu na pół godziny przed myciem na wilgotne włosy. Następnie należy włosy umyć. Inna metoda to wzbogacenie olejem gotowej maski do włosów (w proporcji 1:5) i nałożenie go na umyte włosy na całą noc, rano należy włosy ponownie umyć. Można także zanurzyć włosy w misce z wodą, do której dodano 1-2 łyżki oleju.
Zmoczone włosy należy odsączyć i zawinąć w ręcznik, a po 1-2 godzinach umyć je szamponem. Można także nakładać olej (ok. jednej łyżki) na suche włosy, wcierając od nasady włosa po same końce i zostawić na włosach na kilka-kilkanaście godzin, a następnie włosy umyć. Dobór metody nakładania oleju to kwestia indywidualna, warto więc znaleźć taką, która będzie dla nas najbardziej optymalna.
W przypadku włosów rozjaśnianych, bardzo suchych i zniszczonych, najlepiej jest olejować je przed każdym myciem, ale można przeprowadzać zabieg nawet codziennie. Ilość używanego oleju przy jednorazowej aplikacji nie powinna przekraczać 3-4 łyżek stołowych.
A może krem do rąk?
Alternatywą olejowania jest kremowanie włosów, czyli bardzo podobna metoda pielęgnacji, która różni się od olejowania przede wszystkim tym, że zamiast oleju lub gotowej mieszaniny olejków we włosy wciera się krem do twarzy/rąk, balsam do ciała, masła shea czy masło kakaowe. Zaleta kremowania to przede wszystkim łatwiejszy sposób aplikacji niż w przypadku olejowania. Ze względu na konsystencję krem czy balsam nakłada się na włosy łatwiej niż olej. Łatwiej go także zmyć z włosów po zabiegu. Podobnie jak w przypadku oleju, krem można nakładać na mokre lub suche włosy. Można go zostawić na skórze głowy, w zależności od upodobań, na kilkadziesiąt minut, kilka godzin, a nawet na całą noc.
Warto wybrać krem o dobrym składzie, z dużą ilością naturalnych olejów, które odżywią skórę głowy i poprawią stan naszych włosów, bogaty w naturalne ekstrakty z roślin i substancje aktywne. Przy wyborze kremu należy unikać tych, które mają w składzie szkodliwe substancję, zwłaszcza parafinę i silikony.
Zabieg kremowania może pomóc w „okiełznaniu” włosów – odpowiednio dobrany krem wygładzi niesforne lub naelektryzowane fale, odżywi i nawilży włosy, które dzięki niemu staną się miękkie i będą się doskonale układały.