Oświetlenie łazienki – porady
Planowanie oświetlenia łazienki powinno być uzależnione od czynników takich jak wielkość pomieszczenia, jego układ, a także rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Jeśli dopiero projektujemy łazienkę albo planujemy remont generalny, będziemy mieć wpływ na te kwestie. Poniżej kilka porad, które mogą się przydać podczas oświetlania łazienki.
Oświetlenie łazienki – źródła światła
Pierwsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas planowania oświetlenia w łazience, jest liczba źródeł światła. Jedno nie będzie wystarczające, by komfortowo korzystać nawet z małej łazienki. Przyda się przynajmniej jedno dodatkowe źródło światła przy lustrze, które umożliwi wygodne nakładanie makijażu lub golenie się. Rozmieszczenie oświetlenia powinno zależeć od wielkości łazienki i jej układu, jednak podstawa to oświetlenie główne, oświetlenie strefy roboczej przy lustrze i umywalce, a także ewentualnie dodatkowe oświetlenie ścienne, np. kinkiety.
Na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie łazienki?
- Ciemna czy jasna łazienka? Jeśli w łazience zastosujemy jasną armaturę czy białe płytki, pomieszczenie już samym wystrojem będzie tworzyło wrażenie pełnego światła, duża liczba elementów oświetleniowych nie będzie konieczna. Inaczej przedstawia się sytuacja w łazience zaaranżowanej z wykorzystaniem czerni, ciemnych odcieni szarości i brązu. Tutaj sprawdzi się np. oświetlenie punktowe w kilku miejscach, dzięki czemu w pomieszczeniu nie będzie panował półmrok. To szczególnie istotne, jeśli w łazience nie ma okna, które dostarczałoby naturalne światło.
- Oświetlenie przy lustrze. Łazienkowe oświetlenie strefy roboczej, a więc lustra i umywalki, powinno znaleźć się na wysokości oczu. Dzięki takiemu rozwiązaniu twarz będzie dobrze oświetlona i nie będą na nią padać cienie. Jak uzyskać taki efekt? Wystarczy zdecydować się na montaż lamp ściennych po obu stronach lustra.
- Oprawy wodoodporne w łazience. Oświetlenie łazienki powinno być dostosowane do panujących tam warunków, dlatego wybierane przez nas oprawy oświetleniowe powinny mieć stopień ochrony minimum IP 44. W przypadku oświetlenia stref mokrych przy wannie, prysznicu lub innych miejscach narażonych na zalanie wodą, profile oświetleniowe powinny wykazywać wyższą wodoodporność, a więc nawet IP 67.
- Dodatkowe funkcje oświetlania. Warto zwrócić uwagę na funkcje, które wpłyną na wygodę korzystania z oświetlenia łazienkowego. W przypadku oświetlenia ściennego takiego jak kinkiety czy reflektory przydatna może się okazać opcja regulacji, która pozwoli na zmianę kierunku padania snopa światła. Ciekawym rozwiązaniem jest też ściemniacz światła służący do ustawiania natężenia światła. Może on współpracować z każdym typem żarówek.
Oświetlenie łazienki – LED-y, świetlówki, żarówki tradycyjne
Do oświetlenia łazienki można użyć różnych typów żarówek. Wybór między LED-ami, świetlówkami i tradycyjnymi żarówkami często podyktowany jest indywidualnymi preferencjami. Wszystko zależy więc od tego, czy stawiamy na energooszczędność, czy też na światło o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnego.
Jeśli chodzi o oszczędność energii, najskuteczniejsze będą żarówki LED, nieco gorzej radzą sobie świetlówki, a najbardziej prądożerne są żarówki tradycyjne. Należy jednak pamiętać, że faktyczna sprawność oświetlenia ledowego zależy od jakości produktu – dobre lampy LED-owe od sprawdzonych producentów są droższe od niemarkowych zamienników.
Wiele osób preferuje tradycyjne żarówki, ponieważ są one źródłem światła o naturalnej barwie, które jest zdrowe dla oczu. Światło emitowane przez świetlówki, halogeny i LED-y ma dość specyficzną barwę, jednak możemy dobrać ją do naszej łazienki, zwracając uwagę na zaznaczoną na opakowaniu temperaturę światła oraz wskaźnik oddania barw (im wyższy wskaźnik Ra, tym lepiej oddane są barwy otoczenia).