ModaPakowanie na podróż samolotem - jak wybrać walizkę i rozplanować bagaż

Pakowanie na podróż samolotem - jak wybrać walizkę i rozplanować bagaż

Pół-usztywniana walizka to stelaż pokryty trwale solidną tkaniną
Pół-usztywniana walizka to stelaż pokryty trwale solidną tkaniną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
02.12.2021 10:24

Po 2020 roku podróże samolotami są utrudnione, ale nie są niemożliwe, dlatego wiele osób nadal decyduje się skorzystać z tej formy transportu. Niezależnie od tego, czy lecicie na urlop, czy w celach biznesowych, warto odpowiednio się do tego przygotować.

Bagaż podręczny

Lecąc na przykład na weekend, wcale nie trzeba zabierać ze sobą ogromnej walizki, czasami wystarczy po prostu bagaż podręczny, szczególnie jeśli masz pewność co do stabilności pogody. Rezerwując nocleg, warto sprawdzić wyposażenie hotelu. To pomoże zredukować liczbę przedmiotów oraz ciężar walizki.

Wbrew pozorom ważny jest także odpowiedni strój. Często wybierając się na zwiedzanie jakiegoś miasta, można już na podróż założyć odpowiednie buty, spodnie, bluzę czy kurtkę, a do walizki spakować bieliznę, skarpetki oraz koszulki. Całość należy spakować tak, by wykorzystać przestrzeń w możliwie optymalny sposób. Odzież możecie zrolować i na przykład wykorzystać do owinięcia szczotki do włosów. Skarpetki najlepiej włożyć do butów, dzięki czemu nie zajmą cennej przestrzeni.

Przed wyruszeniem w podróż należy zapoznać się nie tylko z listą przedmiotów, których przewóz jest zabroniony, ale także z maksymalnymi wymiarami i dopuszczalną masą walizki. Najlepiej zapoznać się z wymaganiami linii, które obsługują wybrane przez was kierunki i kupić kabinówkę o najmniejszych wymiarach. Niektóre sklepy internetowe oferują filtrowanie według przewoźników.

Ciężka artyleria

W przypadku dużej walizki naturalnie pole do popisu jest znacznie większe, choć należy wziąć pod uwagę na przykład fakt, że może będziecie chcieli przywieźć jakieś pamiątki. Pakując bagaż rejestrowany, ciężkie i duże przedmioty należy umieścić na dnie walizki, a mniejsze i bardziej przydatne - na wierzchu. Najlepiej wyobrazić sobie, że macie do dyspozycji nieco mniej przestrzeni niż w rzeczywistości. Dzięki temu pomieścicie suweniry w drodze powrotnej.

Budowa walizek - coś kosztem czegoś

Przeglądając oferty producentów, najczęściej trafimy na takie materiały jak ABS, polipropylen, poliwęglan oraz poliester. Można również spotkać aluminium, ale tutaj znacząco poświęcamy lekkość na rzecz wytrzymałości. Najczęściej używa się ABS-u, który jest tani i lekki, ale sztywny i bardzo podatny na zarysowania. Większą trwałość zapewni poliwęglan. Cechuje go wysoka cena, ale również duża elastyczność i odporność na pęknięcia. Jego zaletą jest także lekkość. Wytrzymały i przyjazny cenowo, a do tego umiarkowanie ciężki jest polipropylen. Jeżeli szukacie kompromisu, to powinniście postawić właśnie na to rozwiązanie. Na deser zostawiliśmy poliester i inne tkaniny. Miękkie walizki zapewniają odrobinę plastyczności przy pełnym zapełnieniu i nie ma obaw o to, że pękną, ale za to mogą zostać rozcięte lub rozdarte. Dużym plusem jest również mnogość kieszeni.

Materiał to najważniejsze, ale nie jedyne kryterium wyboru. Szukając walizki warto zwrócić uwagę na to, czy kółka obracają się o 360 stopni, czy posiada dodatkowe zabezpieczenie zamka w postaci kłódki lub zamka szyfrowego, a także na ilość i jakość uchwytów. Standardem są wewnętrzne kieszenie z siatki zamykane na suwak oraz pasy zabezpieczające ubrania przed przemieszczeniem.

Powyższe porady możecie z powodzeniem zastosować nie tylko przy podróży samolotem, ale również w innych środkach transportu, gdzie możecie spotkać się z ograniczeniami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także