Para prezydencka podczas uroczystości zapalenia światełka chanukowego
Prezydent wziął udział w uroczystości zapalenia światełka chanukowego. Andrzej Duda wykorzystał żydowskie święto do tego, aby podkreślić, że na terenie Polski od tysięcy lat istnieje wspólnota różnych wyznań. W związku z tym życzył wszystkim, aby dni chanuki przeżywali w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć eleganckiej Pierwszej Damy
Prezydent wziął udział w uroczystości zapalenia światełka chanukowego. Andrzej Duda wykorzystał żydowskie święto do tego, aby podkreślić, że na terenie Polski od tysięcy lat istnieje wspólnota różnych wyznań. W związku z tym życzył wszystkim, aby dni chanuki przeżywali w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć eleganckiej Pierwszej Damy.
Na uroczystości pojawiła się Pierwsza Dama
Pierwsza Dama na tę okoliczność wybrała komplet złożony z granatowych spodni oraz płaszcza w tym samym, lśniącym odcieniu. Dobrała do tego niebieską wzorzystą apaszkę. Małżonka Prezydenta RP dumnie uczestniczyła w święcie, w którym kobiety pełnią bardzo ważną rolę.
Święto Świateł w Pałacu Prezydenckim
Chanuka upamiętnia cudowne wydarzenie, jakim było oczyszczenie oraz poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej, podczas powstania Machabeuszy (żydowskie powstania narodowowyzwoleńcze). Świąteczny rytuał polega na zapalaniu świec - jednego pierwszego dnia, dwóch drugiego dnia i tak dalej. Światełka umieszczone w specjalnym świeczniku zwanym chanukiją zapala głowa rodziny, czyli mężczyzna. Najpierw wygłasza on błogosławieństwa.
Ważna rola kobiet w Święcie Świateł
Szczególną rolę w Święcie Świateł odgrywają kobiety. Podczas zapalania świec zaleca się im powstrzymanie od prac. To szczególne traktowanie jest wyrazem czci wobec Judyty - podstępem zakradła się do wodza Asyryjczyków, Holofernesa, oczarowała go, a kiedy spał pijany ucięła mu głowę. W ten sposób sama obroniła miasto i uratowała Izraelczyków.
W uroczystości wzięła udział społeczność żydowska
Żydowskie święto rozpoczęło się w niedzielę wieczorem i potrwa osiem dni. Każdego dnia zostanie zapalona kolejna specjalna świeca. Pierwsza świeca chanukowa została zapalona w Warszawie na Placu Grzybowskim. W zapalaniu światełka, obok Pary Prezydenckiej, wzięli udział rabini, przedstawiciele Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, władze miasta oraz przedstawiciele ambasady Izraela.