Blisko ludzi"Patologiczne skrobanie i drapanie skóry". Blogerka normalizuje temat dermatillomanii

"Patologiczne skrobanie i drapanie skóry". Blogerka normalizuje temat dermatillomanii

Patologiczne drapanie - co oznacza?
Patologiczne drapanie - co oznacza?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Siriporn Kaenseeya / EyeEm

05.12.2021 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Martyna Kaczmarek ma dużą bliznę między piersiami. To nie efekt poparzenia, czy wypadku. Tę ranę sama sobie zadała, jak była nastolatką. "Ta blizna w ostatnich tygodniach zamieniła się z powrotem w rany" – napisała blogerka i wyjaśniła, czym jest dermatillomania.

Sama sobie to zrobiłam

"W maju powiedziałam wam o mojej bliźnie. Bliźnie, która powstała przez rany, które sama sobie zadawałam, odkąd byłam nastolatką. Ta blizna w ostatnich tygodniach zamieniła się z powrotem w rany. Jestem 1 na 20" – napisała w mediach społecznościowych Martyna Kaczmarek. Na jej post zareagowało ponad 14 tysięcy osób. Wiele z nich napisało: "ja też to mam". Jedna z obserwatorek 26-letniej działaczki społecznej zwierzyła się, że w sytuacjach stresujących drapie się po twarzy, dekolcie i głowie. Kobiety pisały również, że nie miały pojęcia, że ich obsesyjne drapanie się po ciele to choroba, która ma swoją nazwę.

A jak wyjaśniła Kaczmarek na dermatillomanię cierpi 5 procent populacji. To "zaburzenie na tle psychicznym polegające na patologicznym skubaniu, drapaniu skóry m.in. pod wpływem cierpienia psychicznego. Na tym profilu jest was 138 tysięcy. Nawet 6900 z was może mierzyć się z tym co ja. W skali kraju to może być niemal 2 mln osób. Jest ogromna szansa, że każda_y z was zna kogoś z dermatillomanią. Jestem jedną z tych osób" – napisała 26-latka.

"Przestań się drapać!" – to nic nie da

Dermatillomania, nazywana jest patologicznym skubaniem skóry. Jest chorobą związaną z zaburzeniem obsesyjno- kompulsyjnym. Osoby borykające się z tą przypadłością drapią się po ciele, co w rezultacie doprowadza do uszkodzenia zdrowych tkanek. Z czym ma związek obsesyjne drapanie pewnej części ciała? Może mieć na to wpływ zaburzenie psychiczne, np. lękowe. Neurotyczne drapanie może przyczynić się negatywnych skutków zdrowotnych, np. nawracających infekcji.

Jak z walczyć ze schorzeniem?

"Okazuje się, że łączenie leczenia farmakologicznego i psychologicznego daje najlepsze rezultaty. Zdaniem lekarzy bardzo skuteczna jest w tym wypadku terapia poznawczo-behawioralna. Wśród innych sposobów leczenia patologicznego skubania skóry wymienia się również terapię akceptacji i zaangażowania" – podaje portal WP Zdrowie.

Martyna Kaczmarek napisała, że znów rozdrapała rany, dała tym samym wyraz, że to choroba nawracająca, z którą nie łatwo sobie poradzić. Jej pomogła świadomość zaburzenia z jakim się mierzy, oraz wsparcie bliskich.

Źródło: WP Kobieta, WP Zdrowie

Drodzy czytelnicy, podzielcie się z nami historiami swoich blizn. Razem możemy pomóc młodym ludziom zrozumieć, co się dzieje z ich ciałami i jak mocno może wpływać na to psychika. Czekamy na Wasze wiadomości: lifestyle@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (46)
Zobacz także