UrodaPiękne dłonie to wizytówka każdej kobiety

Piękne dłonie to wizytówka każdej kobiety

O wyglądzie dłoni świadczą nie tylko zadbane paznokcie czy odpowiednia biżuteria. Podstawą właściwej pielęgnacji jest również zdrowo wyglądająca skóra, która z upływem lat staje się wiotka i zdradza wiek właścicielki.

O wyglądzie dłoni świadczą nie tylko zadbane paznokcie czy biżuteria. Podstawą właściwej pielęgnacji jest również zdrowo wyglądająca skóra, która z upływem lat staje się wiotka i zdradza wiek właścicielki.

Dłonie są bardzo ważnymi elementami urody, a często mówimy, że to wizytówka człowieka i świadectwo jego kultury osobistej. Kształtne, lśniące paznokcie, gładkie dłonie, nie tylko ładnie wyglądają i przyciągają wzrok, ale są najlepszym wizerunkiem naszego zdrowia i elegancji.

Dłonie po zimie są często suche i szorstkie, a skórki przy paznokciach - popękane. Ale środki pielęgnacyjne można znaleźć we własnej lodówce. Są łatwo dostępne, tanie i skuteczne.

Skuteczność naturalnych składników testowano już tysiące lat temu; w starożytności Egipcjanie czyścili skórę perfumowanym tłuszczem roślinnym albo zwierzęcym, zmieszanym ze sproszkowaną limonką. Grecy i Rzymianie zażywali błotnych kąpieli i nacierali ciała wonnymi olejkami. A w średniowieczu Europejki pielęgnowały dłonie gorczycą i migdałami.

Sól i cytryna

Metamorfozę dłoni najlepiej rozpocząć od zrobienia delikatnego peelingu. Przygotować go można samodzielnie z łatwo dostępnych produktów. Pomoże usunąć martwe komórki naskórka, tak aby później zastosowane maseczki działały efektywniej.

Najprostszy peeling to mieszanina soli morskiej oraz soku z cytryny i odrobiny oliwy z oliwek. Tak powstałą pastę wciera się drugą dłonią przez około 5 minut. Zabieg ten powtarzać należy regularnie - najlepiej dwa razy w tygodniu.

Oliwa i ziemniak

Na wysuszone dłonie idealna jest oliwa. Zawiera witaminy, sole mineralne, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Świetnie nawilża skórę, odżywia i łagodzi podrażnienia, działa regenerująco i opóźnia proces tworzenia się zmarszczek. Można np. moczyć dłonie w lekko podgrzanej oliwie (250 ml) przez 10 min. Jeśli rozdwajają ci się paznokcie, do oliwy dodaj napar ze skrzypu polnego.

W nawilżeniu dłoni pomaga też zwykły ziemniak. Trzeba zmieszać 2 duże starte ziemniaki z dwiema łyżkami oliwy z oliwek i dwiema łyżkami mleka. Taką papkę nakładamy na umyte dłonie, a następnie owijamy folią spożywczą i zostawiamy na 20 min. Na koniec płuczemy.

Odmładzanie u specjalisty

Jednym z zabiegów odmładzających skórę dłoni jest mezoterapia. Lata 70. to przełom i szeroki rozwój tej metody, specjaliści dermatolodzy zaczęli wykorzystywać ją do leczenia wielu chorób skóry oraz poprawy jej kondycji. Ze względu na wysoką skuteczność oraz dość szybko pojawiający się efekt leczenia mezoterapia jest znana i szeroko stosowana w całej Europie, a w ostatnich latach przeżywa szczególny rozwój. Badania nad wykorzystaniem metody w dermatologii klinicznej oraz estetycznej są wciąż doskonalone, w wyniku czego zwiększa się lista wskazań do jej zastosowania.

- Jednym ze wskazań do stosowania mezoterapii jest odmładzanie skóry dłoni. Zabieg intensywnie regeneruje, odżywia skórę dłoni i spowalnia jej starzenie się. Przeznaczony jest dla osób, które chcą wygładzić i ujędrnić skórę mocno przesuszoną czy zbyt wiotką - wyjaśnia dr n. med. Paweł Rujna, z warszawskiej kliniki Murano. - Sama technika zabiegów polega na śródskórnym wstrzykiwaniu (na głębokość 0,5-2 mm) wybranych preparatów farmakologicznych. Lekarz dokonuje kilku do kilkunastu wkuć w grzbiety dłoni, aby wprowadzić w głąb skóry koktajl rewitalizujących substancji. Ich skład dobierany jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Działają one nawet miesiąc po zakończeniu zabiegów. Mezoterapia przynosi zamierzone efekty tylko wówczas, gdy jest wykonywana w kuracji kilku zabiegów.

Zanik tkanki podskórnej

Podstawową przyczyną złego wyglądu dłoni u osób w średnim wieku i starszych jest zanik tkanki podskórnej. Skóra rąk jest cienka i wiotka, wyraźnie widać kościec. W takim przypadku można zdecydować się na zabieg , który polega na uzupełnieniu objętości dłoni poprzez wypełnienie tkanki podskórnej za pomocą kwasu hialuronowego lub polimlekowego.

Dłonie mówią

Dłonie mogą zasygnalizować także niekorzystne zmiany w organizmie. Wklęsłe paznokcie u nasady oznaczają niedobór żelaza. Zwiotczała płytka paznokcia jest oznaką zaburzeń na tle hormonalnym. Różowa płytka paznokcia to objaw chorób naczyniowych. Białe, duże półksiężyce świadczą o nadciśnieniu. Twarde, mocne paznokcie to oznaka stresu, zmęczenia i braku snu.

Na wygląd paznokci wpływa w dużej mierze dieta. Szczególnie pozytywne działanie mają pokarmy bogate w witaminy z grupy B (w tym najważniejsza jest B5 - wzmacnia i regeneruje paznokcie). Bogatymi źródłami witaminy B5 są żółtka jaj, drożdże, ryby i ziemniaki. Istotne są także miedź oraz żelazo czyli orzechy i suszone owoce. Można też wspomóc się suplementami diety w tabletkach.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)