Pieprz metystynowy (kava kava) - co warto o nim wiedzieć?
Pieprz metystynowy zwany jest też kava kava to produkt znany głównie ze swoich właściwości uspokajających i zwalczających stany lękowe. Jak wpływa na nasz organizm i jak go używać?
10.09.2015 | aktual.: 22.04.2016 12:20
Roślina ta ma charakterystyczne liście w kształcie serca i nieowocujące kwiatostany. Rozmnaża się jedynie poprzez podział, grubych i poskręcanych kłączy - najcięższe mogą ważyć nawet 10 kilogramów! Wyglądem i smakiem może przypominać pieprz czarny. Uprawia się go głównie na Hawajach, a stamtąd wysyłany jest na eksport i sprzedawany jako naturalne, ziołowy specyfik na wiele dolegliwości.
Lekarstwo żeglarzy
Jego działanie docenili już w XVIII wieku żeglarze. Podczas licznych wypraw na statkach Jamesa Cooka roślina ta podawana była w celu złagodzenia stresu oraz choroby morskiej. Kava kava to nieodłączny element kultury mieszkańców wysp na Pacyfiku - wykorzystywany jest do rytuałów na wszelkich uroczystościach i świętach. Spożywa się wtedy napój przygotowany na bazie rozbitych kłączy pieprzu z dodatkiem mleka kokosowego. Mikstura ta skutecznie rozluźnia, poprawia samopoczucie i obniża skłonności do agresji czy gniewu.
Cenne składniki
Ważną rolę w korzeniu pieprzy metystynowego odkrywają zawarte w nim związki zwane kawalaktonami (np. metyscytyna). Pomagają one na wszelkie stany lękowe, nerwowość i znacznie ograniczają napady paniki. Wykorzystuje się je również w przypadku terapii antynikotynowych czy leczenia uzależnienia od alkoholu, bowiem działa uspokajająco. Ponadto, jego wyjątkowy skład sprawdzi się w przypadku takich dolegliwości i chorób, jak bezsenność czy początkowe fazy depresji.
Nadal trwają badania nad wszystkimi właściwościami tej rośliny. Wiadomo już, że kava kava spożywana w umiarkowanych ilościach nie wpływa negatywnie na pracę mózgu i prawdopodobnie oddziałuje głównie na układ limbiczny w naszym organizmie (jest to część mózgu odpowiedzialna za kontrolę emocji). W niektórych krajach Unii Europejskiej (m.in. w Niemczech) lekarze polecają swoim pacjentom preparaty zawierające pieprz metystynowy jako naturalny sposób na stres, lęki, bezsenność i niepokój ruchowy. Ponadto ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające, a zdaniem specjalistów nie tylko pomaga na przewlekłe bóle i skurcze mięśni, ale może być używany jako lek przeciwdrgawkowych.
Prowadzący nad nim badania lekarze podkreślają, że nawet przy długotrwałym stosowaniu nasz organizm nie uodparnia się na jego działanie i nie zanotowano przypadków uzależnienia. Zalecana dzienna dawka to 250 mg przyjmowanych 2-3 razy dziennie lub taka ilość substancji używana do przygotowania maksymalnie trzech filiżanek naparu.
Skutki uboczne
Niektórzy pacjenci po przyjmowaniu tego preparatu skarżyli się problemy żołądkowe oraz skórne (widoczna żółtawa wysypka), ale to objawy występujące bardzo rzadko. Chwilowo mogą wystąpić też zaburzenia widzenia. Nie należy oczywiście łączyć go z alkoholem.
W Polsce zakazany
Nasz kraj jest jedynym państwem w Unii Europejskije, który zabrania stosowania tej rośliny. Mimo prozdrowotnych właściwości, "na mocy ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z kava kava jest w Polsce nielegalne". Biorąc pod uwagę pracę związane z używaniem leczniczej marihuany, być może już niedługo lekarze oraz Ministerstwo Zdrowia zalegalizują również ten preparat dla osób, którym rzeczywiście mógłby pomóc.