Trwa ładowanie...
d4beaj9

Pierwsza wizyta u ginekologa. Podpowiadamy, jak się do niej przygotować

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym często wiąże się z ogromnym stresem. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim spotkasz się z lekarzem i dzięki temu oszczędź sobie nerwów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przed badaniem ginekolog przeprowadzi wywiad rodzinny
Przed badaniem ginekolog przeprowadzi wywiad rodzinny (123RF)
d4beaj9

Kiedy trzeba pójść do ginekologa

Wiele kobiet długo zwleka z pierwszą wizytą u ginekologa i zapomina, że jest kilka sytuacji, w których bezwzględnie należy zwrócić się o pomoc do specjalisty (brak miesiączki do 16. roku życia, nieregularne plamienia, bardzo bolesne i obfite krwawienia menstruacyjne, problemy z cerą, ból w okolicach podbrzusza, stany zapalne lub dyskomfort w obrębie narządów rozrodczych).

d4beaj9

Lekarze sugerują również, aby udać się do ginekologa przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Niepełnoletnim dziewczynom musi towarzyszyć opiekun prawny, który wyrazi zgodę na wykonanie badania oraz na ewentualne wypisanie środków antykoncepcyjnych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsze spotkanie z ginekologiem jest bardzo intymnym przeżyciem, dlatego należy odpowiednio przygotować się do niego i odważnie dopytywać w przypadku nawet z pozoru absurdalnych wątpliwości. Na wizytę najlepiej wybrać termin przypadający na około tydzień po menstruacji.

Na początku lekarz przeprowadzi wywiad rodziny, który będzie miał na celu zapoznanie się z chorobami, na które cierpią, bądź cierpieli, członkowie rodziny. Następnie dopyta o pierwszą w życiu miesiączkę oraz kiedy był termin ostatniego miesiączkowania i ile dni trwa cykl. Jeśli miesiączkom towarzyszą silne bóle brzucha bądź obrzmienia, to należy również i o tym poinformować ginekologa.

d4beaj9

Druga część wizyty to badania. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym, a lekarz przy pomocy wziernika sprawdza stan pochwy oraz pobiera wymaz z szyjki macicy, który jest niezbędny do wykonania cytologii. Następnie manualnie bada macicę - jej położenie, topografię w relacji do ścian miednicy, konsystencję oraz wielkość. Jeśli pacjentka jest dziewicą, to lekarz najprawdopodobniej wykona jedynie badanie USG i sprawdzi stan piersi.

Zobacz także: Poczucie bezpieczeństwa przy porodzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4beaj9

Podziel się opinią

Share

d4beaj9

d4beaj9