UrodaPierwsza wizyta u ginekologa. Podpowiadamy, jak się do niej przygotować

Pierwsza wizyta u ginekologa. Podpowiadamy, jak się do niej przygotować

Pierwsza wizyta u ginekologa. Podpowiadamy, jak się do niej przygotować
Źródło zdjęć: © 123RF
27.08.2019 19:17

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym często wiąże się z ogromnym stresem. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim spotkasz się z lekarzem i dzięki temu oszczędź sobie nerwów.

Kiedy trzeba pójść do ginekologa

Wiele kobiet długo zwleka z pierwszą wizytą u ginekologa i zapomina, że jest kilka sytuacji, w których bezwzględnie należy zwrócić się o pomoc do specjalisty (brak miesiączki do 16. roku życia, nieregularne plamienia, bardzo bolesne i obfite krwawienia menstruacyjne, problemy z cerą, ból w okolicach podbrzusza, stany zapalne lub dyskomfort w obrębie narządów rozrodczych).

Lekarze sugerują również, aby udać się do ginekologa przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Niepełnoletnim dziewczynom musi towarzyszyć opiekun prawny, który wyrazi zgodę na wykonanie badania oraz na ewentualne wypisanie środków antykoncepcyjnych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsze spotkanie z ginekologiem jest bardzo intymnym przeżyciem, dlatego należy odpowiednio przygotować się do niego i odważnie dopytywać w przypadku nawet z pozoru absurdalnych wątpliwości. Na wizytę najlepiej wybrać termin przypadający na około tydzień po menstruacji.

Na początku lekarz przeprowadzi wywiad rodziny, który będzie miał na celu zapoznanie się z chorobami, na które cierpią, bądź cierpieli, członkowie rodziny. Następnie dopyta o pierwszą w życiu miesiączkę oraz kiedy był termin ostatniego miesiączkowania i ile dni trwa cykl. Jeśli miesiączkom towarzyszą silne bóle brzucha bądź obrzmienia, to należy również i o tym poinformować ginekologa.

Druga część wizyty to badania. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym, a lekarz przy pomocy wziernika sprawdza stan pochwy oraz pobiera wymaz z szyjki macicy, który jest niezbędny do wykonania cytologii. Następnie manualnie bada macicę - jej położenie, topografię w relacji do ścian miednicy, konsystencję oraz wielkość. Jeśli pacjentka jest dziewicą, to lekarz najprawdopodobniej wykona jedynie badanie USG i sprawdzi stan piersi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także