Blisko ludziPijąc alkohol w ciąży narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Ruszyła kampania #KochamNiepiję

Pijąc alkohol w ciąży narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Ruszyła kampania #KochamNiepiję

Pijąc alkohol w ciąży narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Ruszyła kampania #KochamNiepiję
Źródło zdjęć: © 123RF

05.06.2018 12:23, aktual.: 27.02.2019 21:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjaliści szacują, że co roku w Polsce rodzi się nawet 9 tys. dzieci z tzw. FAS. Najnowsza kampania #KochamNiepiję zwraca uwagę na problem Alkoholowego Zespołu Płodowego.

#KochamNiepiję to najnowszy projekt Krajowego Centrum Kompetencji, które zajmuje się problemami społecznymi, takimi jak: niepełnosprawność, komplikacje zdrowotne, wykluczenie społeczne, czy przemoc. Ich ostatnia kampania dotyczy FAS, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego.

Statystyki na ten temat są wstrząsające – aż co trzecia kobieta przyznaje się do picia alkoholu w ciąży. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że z FAS rodzi się w Polsce rocznie nawet 9 tys. dzieci. Badania przeprowadzone przez WHO w latach 2011-14 pokazały również, że alkoholowe zaburzenia płodu występują znacznie częściej niż Zespół Downa.

Obraz
© Materiały prasowe

Choroba objawia się zaburzeniami rozwojowymi, które powstają w wyniku kontaktu płodu z alkoholem. "Badania potwierdzają, że kobieta, która pije alkohol w ciąży, naraża swoje dziecko na wystąpienie u niego nieodwracalnych uszkodzeń. Nie ma „bezpiecznej” dawki alkoholu, która nie powoduje ryzyka wyrządzenia szkody dziecku” – informuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Oznacza to więc, że polecana przez lekarzy "jedna lampka wina" dziennie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Obraz
© Materiały prasowe

Ambasadorkami kampanii zostały popularne matki, które w trakcie ciąży wielokrotnie namawiane były do spożywania alkoholu – Karolina Gorczyca, Magdalena Górska, Magdalena Lamparska i Odeta Moro. Akcję wsparł również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Obraz
© Materiały prasowe
Obraz
© Materiały prasowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ZOBACZ TEŻ: Tak wykonasz klasyczny makijaż w stylu francuskim - idealny na wiele okazji! Tutorial odtwarzający look Kristiny Bazan

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także