Trwa ładowanie...
d3c8fht

Pijąc alkohol w ciąży narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Ruszyła kampania #KochamNiepiję

Specjaliści szacują, że co roku w Polsce rodzi się nawet 9 tys. dzieci z tzw. FAS. Najnowsza kampania #KochamNiepiję zwraca uwagę na problem Alkoholowego Zespołu Płodowego.
Share
Nawet niewielka ilość alkoholu szkodzi twojemu dziecku.
Nawet niewielka ilość alkoholu szkodzi twojemu dziecku.Źródło: 123RF
d3c8fht

#KochamNiepiję to najnowszy projekt Krajowego Centrum Kompetencji, które zajmuje się problemami społecznymi, takimi jak: niepełnosprawność, komplikacje zdrowotne, wykluczenie społeczne, czy przemoc. Ich ostatnia kampania dotyczy FAS, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego.

Statystyki na ten temat są wstrząsające – aż co trzecia kobieta przyznaje się do picia alkoholu w ciąży. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że z FAS rodzi się w Polsce rocznie nawet 9 tys. dzieci. Badania przeprowadzone przez WHO w latach 2011-14 pokazały również, że alkoholowe zaburzenia płodu występują znacznie częściej niż Zespół Downa.

Karolina Gorczyca Materiały prasowe
Karolina GorczycaŹródło: Materiały prasowe

Choroba objawia się zaburzeniami rozwojowymi, które powstają w wyniku kontaktu płodu z alkoholem. "Badania potwierdzają, że kobieta, która pije alkohol w ciąży, naraża swoje dziecko na wystąpienie u niego nieodwracalnych uszkodzeń. Nie ma „bezpiecznej” dawki alkoholu, która nie powoduje ryzyka wyrządzenia szkody dziecku” – informuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Oznacza to więc, że polecana przez lekarzy "jedna lampka wina" dziennie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Magdalena Górska Materiały prasowe
Magdalena GórskaŹródło: Materiały prasowe

Ambasadorkami kampanii zostały popularne matki, które w trakcie ciąży wielokrotnie namawiane były do spożywania alkoholu – Karolina Gorczyca, Magdalena Górska, Magdalena Lamparska i Odeta Moro. Akcję wsparł również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Odeta Moro Materiały prasowe
Odeta MoroŹródło: Materiały prasowe
Magdalena Lamparska Materiały prasowe
Magdalena LamparskaŹródło: Materiały prasowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c8fht

ZOBACZ TEŻ: Tak wykonasz klasyczny makijaż w stylu francuskim - idealny na wiele okazji! Tutorial odtwarzający look Kristiny Bazan

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

d3c8fht

Podziel się opinią

Share
d3c8fht
d3c8fht