Trwa ładowanie...
d87fvv2

Pijąc alkohol w ciąży narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Ruszyła kampania #KochamNiepiję

Specjaliści szacują, że co roku w Polsce rodzi się nawet 9 tys. dzieci z tzw. FAS. Najnowsza kampania #KochamNiepiję zwraca uwagę na problem Alkoholowego Zespołu Płodowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet niewielka ilość alkoholu szkodzi twojemu dziecku.
Nawet niewielka ilość alkoholu szkodzi twojemu dziecku. (123RF)
d87fvv2

#KochamNiepiję to najnowszy projekt Krajowego Centrum Kompetencji, które zajmuje się problemami społecznymi, takimi jak: niepełnosprawność, komplikacje zdrowotne, wykluczenie społeczne, czy przemoc. Ich ostatnia kampania dotyczy FAS, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego.

Statystyki na ten temat są wstrząsające – aż co trzecia kobieta przyznaje się do picia alkoholu w ciąży. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że z FAS rodzi się w Polsce rocznie nawet 9 tys. dzieci. Badania przeprowadzone przez WHO w latach 2011-14 pokazały również, że alkoholowe zaburzenia płodu występują znacznie częściej niż Zespół Downa.

Karolina Gorczyca Materiały prasowe
Karolina Gorczyca

Choroba objawia się zaburzeniami rozwojowymi, które powstają w wyniku kontaktu płodu z alkoholem. "Badania potwierdzają, że kobieta, która pije alkohol w ciąży, naraża swoje dziecko na wystąpienie u niego nieodwracalnych uszkodzeń. Nie ma „bezpiecznej” dawki alkoholu, która nie powoduje ryzyka wyrządzenia szkody dziecku” – informuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Oznacza to więc, że polecana przez lekarzy "jedna lampka wina" dziennie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Magdalena Górska Materiały prasowe
Magdalena Górska

Ambasadorkami kampanii zostały popularne matki, które w trakcie ciąży wielokrotnie namawiane były do spożywania alkoholu – Karolina Gorczyca, Magdalena Górska, Magdalena Lamparska i Odeta Moro. Akcję wsparł również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

d87fvv2
Odeta Moro Materiały prasowe
Odeta Moro
Magdalena Lamparska Materiały prasowe
Magdalena Lamparska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ZOBACZ TEŻ: Tak wykonasz klasyczny makijaż w stylu francuskim - idealny na wiele okazji! Tutorial odtwarzający look Kristiny Bazan

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

d87fvv2

Podziel się opinią

Share

d87fvv2

d87fvv2