FitnessPiołun - charakterystyka, właściwości, efekty. Jak zrobić nalewkę z piołunu?

Piołun - charakterystyka, właściwości, efekty. Jak zrobić nalewkę z piołunu?

Piołun - charakterystyka, właściwości, efekty. Jak zrobić nalewkę z piołunu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka
17.12.2018 23:33, aktualizacja: 03.02.2019 20:25

Piołun przywołuje głównie skojarzenia związane z obrzędami religijnymi — miał bowiem chronić przed zmarłymi, a także goryczkowym smakiem oraz popularnym zielonym absyntem. Warto jednak przyjrzeć się tej roślinie bliżej, ponieważ wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych od wielu lat stosowanych w medycynie naturalnej. Sprawdziliśmy, co warto wiedzieć o piołunie oraz jak zrobić z niego nalewkę.

Piołun — ogólna charakterystyka

Piołun to roślina występująca zarówno w Afryce Północnej, jak i w Azji oraz w Europie. Jego oryginalna nazwa to bylica piołun, jednak często jest określany mianem psiej ruty, absyntu, wermutu czy bielicy. Piołun należy do roślin astrowatych. Można go znaleźć na polu lub na łące. Bardzo charakterystyczny jest gorzki smak piołunu.

W sklepach zielarskich można dostać herbatę z bylicy pospolitej, ekstrakt z piołunu czy piołun suszony.

Piołun — właściwości

W psiej rucie znajdziemy przede wszystkim olejki eteryczne, kumaryny, garbniki, glikozydy oraz olejki organiczne. To właśnie one sprawiają, że bylica piołun ma gorzki smak. Jednocześnie wykazują silne działanie odkażające oraz wspomagające leczenie niestrawności. W piołunie znajduje się również tujon, który może być niezwykle niebezpieczny.

Wermut można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Popularne są nalewki z piołunu, napary z piołunu oraz okłady z piołunu. Można również zrobić rozgrzewającą kąpiel z piołunem.

Piołun — działanie

Bylica piołun sprawdza się przede wszystkim w leczeniu dolegliwości układu trawiennego. Jest polecany na niestrawność. Pomaga również pozbyć się wzdęć, zgagi, uczucia pełności czy nieżytu żołądka. Bylica piołun oczyszcza również wątrobę i woreczek żółciowy. Dzięki temu psia ruta przyspiesza metabolizm. W medycynie naturalnej jest stosowany do walki z pasożytami bytującymi w przewodzie pokarmowym takimi jak owsiki czy glisty ludzkie. Piołun łagodzi również dokuczliwe bóle menstruacyjne.

Ze względu na właściwości antyseptyczne i odkażające, można go stosować od zewnątrz w leczeniu problemów skórnych (np. wszawicy). Olejkiem z piołunu warto posmarować klatkę piersiową w przypadku przewlekłego kaszlu.

Piołun — przeciwwskazania i skutki uboczne

Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości piołun może być niebezpieczny ze względu na znajdujący się w nim tujon, który może uszkodzić korę mózgową. Substancja ta została jednak całkowicie wyeliminowana z piołunu dostępnego w sklepach.

Poza tym naparu psiej ruty nie powinny pić osoby chore na serce, kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Piołunu bezwzględnie nie wolno podawać osobom, które mają wrzody żołądka, dwunastnicy oraz borykającymi się z hemoroidami.

Nalewka z piołunu — przepis

Aby przygotować nalewkę z piołunu, należy zebrać kilka liści rośliny, które umieszczamy w butelce lub słoiku. Następnie zalewamy je spirytusem i zakręcamy naczynie. Miksturę zostawiamy w ocienionym miejscu na jeden bądź dwa tygodnie. Od czasu do czasu możemy potrząsnąć naczyniem. Po wyznaczonym czasie odsączamy alkohol, a powstałą nalewkę możemy przelać do mniejszego naczynia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także