Plan porodu – na czym polega? Jak go stworzyć?

Plan porodu – na czym polega? Jak go stworzyć?

Plan porodu – na czym polega? Jak go stworzyć?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.06.2019 15:31

Ciąża powoli dobiega końca – już niebawem wybije termin porodu? To najwyższy czas opracować plan porodu – po to, by przebieg rozwiązania jak najwierniej odzwierciedlał Twoje wyobrażenia o tym wyjątkowym momencie. Sprawdź, na czym polega i dowiedz się, w jaki sposób go stworzyć.

Plan porodu to wytyczne, który odnoszą się do konkretnych etapów porodu lub kwestii związanych z opieką okołoporodową. Pozwala na umieszczenie najważniejszych oczekiwań względem przebiegu rozwiązania ciąży.

Kiedy przygotować plan porodu?

Z opracowaniem planu porodu jest dokładnie tak samo, jak z szykowaniem torby do szpitala – nie należy czekać z tym do ostatniej chwili. Powinien być opracowany "na spokojnie” – tak, by dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, optymalny czas na napisanie planu porodu to ok. 4 tygodnie przed szacowaną datą rozwiązania. Nie są to jednak żadne sztywne ramy czasowe, aczkolwiek warto pamiętać, że po 37. tygodniu poród może zacząć się w każdym momencie. Szkoda byłby stracić szansę na zrealizowanie swoich oczekiwań względem przebiegu porodu, jak i późniejszej opieki, gdyby plan nie został opracowany na czas.

Co powinien zawierać plan porodu naturalnego?

Plan porodu powinien uwzględniać wiele kwestii, które są ważne z Twojego punktu widzenia. Warto zadać sobie kilka poniższych pytań – odpowiedzi na nie mogą być bazą do opracowania własnego dokumentu.

  • Jakie masz oczekiwania wobec sali porodowej? Chciałabyś rodzić w sali do porodów rodzinnych albo w sali wieloosobowej? Zależy Ci na tym, by sala była wyposażona w toaletę?
  • Czy chciałabyś, aby podczas porodu towarzyszył Ci ktoś bliski, np. partner? A może chcesz rodzić sama? Wyrażasz zgodę na obecność osób trzecich, np. studentów medycyny i położnictwa?
  • Jakie masz oczekiwania względem przygotowań do porodu? Nie życzysz sobie żadnych zabiegów przygotowujących, np. lewatywy (zrobisz to w domu)? Wyrażasz zgodę na założenie wenflonu?
  • Jakie są oczekiwania co do porodu? Chciałabyś móc pić i jeść w trakcie porodu? A może nie wyrażasz zgody na masaż szyjki macicy?
  • Jak powinien wyglądać pierwszy etap porodu? Chciałabyś móc skorzystać z wanny? Chciałabyś móc swobodnie się poruszać?
  • akie masz oczekiwania względem drugiego etapu porodu? Chciałabyś mieć możliwość wyboru dogodnej pozycji? Zależy Ci, aby w trakcie rodzenia na sali obecny był tylko niezbędny personel?
  • Jakie jest stanowisko dotyczące łagodzenia bólu porodowego? Chcesz, aby podawano środki przeciwbólowe? Chcesz korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego? Zależy Ci na skorzystaniu z alternatywnych metod łagodzenia bólu, np. masażu, prysznica?
  • Jakie jest podejście do nacięcia krocza? Chciałabyś uniknąć nacinania krocza? W przypadku jego nacięcia lub pęknięcia, zależy Ci na podaniu środków znieczulających przy zszywaniu?
  • Jaka jest Twoja opinia o stymulacji porodu? Chciałabyś uniknąć wywoływania porodu? A może zależy Ci na wprowadzeniu w pierwszej kolejności naturalnych sposobów wywoływania akcji porodowej?
  • Jakie są Twoje oczekiwania po porodzie? Zależy Ci na tym, aby dziecko zaraz po narodzinach pozostawało w kontakcie „skóra do skóry” tak długo, jak będzie tego potrzebować? Chciałabyś nakarmić malucha jeszcze na sali porodowej? Chciałabyś od razu po porodzie poznać wagę i wzrost noworodka? Zależy Ci na tym, aby pełne przeprowadzenie badania lekarskiego odbyło się dopiero po zakończeniu pierwszego kontaktu?

Plan porodu może uwzględniać także wszelkie kwestie związane z pobytem na oddziale położniczym, karmieniem noworodka, a nawet szczepieniami. Warto także wziąć pod uwagę dodatkowe aspekty, które dla personelu będą cenną wskazówką. Chodzi m.in. o tendencję do omdleń, zdiagnozowaną cukrzycę ciążową, problemy ze wzrokiem itp.

Plan porodu także w przypadku cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie jest z reguły zaplanowane, jednak i w takim przypadku można sprecyzować swoje oczekiwania. Warto odpowiedzieć sobie dodatkowo na takie pytania, jak np.:

  • Czy chcesz, aby bliska osoba była obecna podczas operacji? Pamiętaj jednak, że nie wszystkie szpitale dopuszczają możliwość wprowadzenia na salę operacyjną "osób trzecich” lub uniemożliwiają to niektóre nieprzewidziane sytuacje w trakcie cesarskiego cięcia.
  • Czy zależy Ci, aby zaraz po porodzie mieć kontakt "skóra do skóry” z dzieckiem?
  • Czy chcesz nakarmić noworodka jak najszybciej po porodzie?
  • Czy chcesz oddać noworodka na pierwszą noc po cesarskim cięciu?

Plan porodu – czy warto go napisać?

Opracowanie planu porodu wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, warto jednak znaleźć chwilę na jego sporządzenie. Zacznij go pisać mniej więcej na 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu – zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży.
Dlaczego warto?

  • Poszerzasz swoją wiedzę dotyczącą porodu, dzięki czemu eliminujesz strach przed nieznanym.
  • W ten sposób możesz przekazać swoje oczekiwania względem przebiegu porodu oraz opieki w trakcie pobytu w szpitalu.

Pamiętaj, że plan porodu nie jest żadną listą życzeń. Chodzi raczej o podkreślenie pewnych kwestii, na których najbardziej Ci zależy. Dzięki temu poczujesz się pewniej i obawy związane z porodem zejdą na dalszy plan.

Może się zdarzyć, że osoba opiekująca się Tobą podczas porodu zaproponuje Ci działania czy zabiegi odbiegające od tego, co określiłaś w planie. Pamiętaj, że położna i lekarz reagują adekwatne do sytuacji i najważniejsze jest dla nich zdrowie Twoje i dziecka.[1]

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także