Płatki owsiane - najtańszy kosmetyk w kuchni
Szukając naturalnych kosmetyków najlepiej zajrzeć do własnej kuchni. Sól i cukier to idealny składnik peelingów, ale warto też docenić płatki owsiane. To jeden z najtańszych kosmetyków w naszych domach, a zarazem najbardziej niedoceniany w codziennej pielęgnacji.
Szukając naturalnych kosmetyków najlepiej zajrzeć do własnej kuchni. Sól i cukier to idealny składnik peelingów, ale warto też docenić płatki owsiane. To jeden z najtańszych kosmetyków w naszych domach, a zarazem najbardziej niedoceniany w codziennej pielęgnacji.
Dla sportowców płatki stanowią cenne źródło błonnika, panie powinny włączyć je do swojej diety ze względu na właściwości odchudzające i odmładzające. Owsianka zapewnia organizmowi sporą porcję witaminy B6, która wpływa na lepszą pamięć i koncentrację. Lista korzyści ze spożywania płatków owsianych jest imponująco długa. Przeciwdziałają zmęczeniu i rozdrażnieniu, mają działanie antydepresyjne, spowalniają procesy starzenia.
Zawarty w nich błonnik sprawia, że płatki owsiane w przewodzie pokarmowym zachowują się jak płynny opatrunek, a co za tym idzie, mogą być remedium na dolegliwości żołądka. Owsiankę więc zaleca się wszystkim. A co z pozostałymi sposobami na wykorzystanie płatków?
Na trądzik
O prozdrowotnych właściwościach płatków owsianych wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Kąpiele z takim dodatkiem były przepisem ówczesnych kobiet na piękną i zadbaną skórę.
Jak potwierdzają dziś naukowcy, dobrze przygotowane płatki owsiane to najtańsze lekarstwo na uciążliwy trądzik.
Wystarczy ugotować bez zbędnych dodatków porcję płatków, poczekać 15 minut aż ostygną i delikatnie nakładać je w te najbardziej problematyczne miejsca. Spłukujemy letnią wodą po 10 minutach. Płatki absorbują bowiem sebum, bakterie i martwy naskórek.
Na suchą skórę
Udowodniono także, że owsianka może pomóc na problemy ze skórą. Pomoże na przesuszoną, łuszczącą się, a nawet zaczerwienioną cerę.
Przygotowanie maseczki na twarz jest naprawdę proste. Płatki owsiane trzeba najpierw zmielić, potem połączyć je ze zmiksowanym bananem i do całości dolać odrobinę mleka. Gdy wszystkie składniki połączą się w jednolitą masę, nakładamy maseczkę. Po 10-15 minutach spłukujemy zimną wodą. Pierwsze efekty powinny być widocznie chwilę później. Tak potraktowana cera jest znacznie bardziej nawodniona i delikatna.
Płatki owsiane wykorzystuje się w wielu kosmetykach, takich jak chociażby peelingi, mydła, kremy i balsamy do ciała.
Na swędzenie
Ospa, pokrzywka, swędząca wysypka? Kiedy kremy już nie pomagają, a ręce same ciągną w stronę dokuczliwych miejsc, najlepiej sięgnąć po owsiankę.
Jednym ze sposobów może być zmielenie płatków i dodanie ciepłej wody. Tak przygotowaną miksturę rozsmarowujemy na swędzące miejsca. Równie efektywne mogą być też kąpiele z dodatkiem płatków. Zmielone wkładamy do materiałowego ręcznika (albo skarpetki) i zawieszamy na kranie. Od czasu do czasu przecieramy woreczkiem skórę.
Na włosy
Działają na skórę, a co z włosami? Jak się okazuje, płatki owsiane mogą być też wykorzystywane jako suchy szampon dla blondynek. Wystarczy przetrzeć skórę głowy zmielonymi płatkami, a potem pozbyć się ich nadmiaru przy pomocy szczotki do włosów.
Maseczka z płatków owsianych opóźni proces starzenia się kosmyków, uchroni je także przed działaniem wolnych rodników. Tworzy na powierzchni włosa coś w rodzaju cienkiego filtru, który zapobiega uszkodzeniom zewnętrznym, np. podczas suszenia.