FitnessPo kawie musisz szybko udać się do toalety? Naukowcy dowiedli dlaczego

Po kawie musisz szybko udać się do toalety? Naukowcy dowiedli dlaczego

Po kawie musisz szybko udać się do toalety? Naukowcy dowiedli dlaczego
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Aleksandra Hangel
23.03.2018 14:52, aktualizacja: 23.03.2018 15:19

U niektórych osób występuje pewna zależność między wypiciem kawy, a wizytą w toalecie. Naukowcy postanowili sprawdzić, co dokładnie na to wpływa, a ich odkrycie obala niezwykle popularny mit.

Zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego po wypiciu kawy potrzebujecie pójść do toalety? Jedni twierdzą, że działa na nich moczopędnie, a inni, że potrzebują załatwić "coś grubszego".

Naukowcy Brown, Cann i Read z brytyjskiego szpitala Royal Hallamshire Hospital postanowili to sprawdzić. Przeprowadzili badania na 99 chętnych osobach, które stanowiło 58 mężczyzn oraz 34 kobiety, w wieku 17-27 lat. Polegały one na dokładnym opisaniu przez ochotników swojej pokarmowej oraz moczowej przemiany materii.

Interesowała ich częstotliwość wypróżnień i związane z tym rytuały, takie jak pora picia kawy, czy jej ilość. 29 proc. badanych zadeklarowało, że po wypiciu kawy czują potrzebę wypróżnienia, a aż 63 proc. z nich to… kobiety. Jaki jest powód odmiennych reakcji na kawę u ludzi?

Kofeina nie ma w tym przypadku znaczenia

Jak udało się ustalić, dla tych, którzy czuli potrzebę oddania kału, nie miało znaczenia, czy kawa zawierała kofeinę, czy nie. Obalono więc mit, że odpowiada za pobudzenie do pracy układu pokarmowego. Jak się jednak okazało, nasz organizm uwalnia po wypiciu kawy hormon zwany gastryną, produkowany w żołądku. To właśnie on powoduje silne wydzielanie kwasów żołądkowych i pobudza do intensywnej pracy okrężnicę.

Parcie na pęcherz po wypiciu kawy

Naukowcom udało się jednak udowodnić, na które obszary kofeina działa. Z badań wyniknęło, że jeśli ktoś odczuwa parcie na pęcherz, to winny jest temu właśnie ten alkaloid, który jest stymulantem, a te wykazują silne działanie moczopędne.

Jak możemy się dowiedzieć z opisanych przez badaczy rezultatów badań z 2003 roku – ci, którzy kawy piją dużo, osiągają na tyle wysoką tolerancję na kofeinę, że przestają odczuwać zmiany po jej spożyciu. Aby się „przyzwyczaić” wystarczy wypijać 2-3 filiżanki kawy, lub dwa razy tyle herbaty dziennie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także