Tak skracasz życie psa nawet o 2 lata. Lekarka weterynarii ostrzega
Pies najchętniej zjadłby wszystko, co mamy na talerzu, jednak jedzenie, które spożywają ludzie, często może być dla niego zwyczajnie niebezpieczne. Weterynarz ostrzega przed produktami szkodliwymi oraz mówi, co jest najczęstszym błędem psich opiekunów.
Psy najchętniej zjadłyby wszystko, co tylko apetycznie im zapachnie. Co więcej, czworonogi często otrzymują od swoich właścicieli przysmaki prosto z ich talerza, które mogą być dla nich szkodliwe. Czekolada, kawa, ciasto drożdżowe i cebula to tylko niektóre z produktów, które mogą zaszkodzić czworonogom.
Niektóre z nich są wręcz toksyczne. Na przykład pestki awokado mogą doprowadzić do blokady jelit psa, co może okazać się śmiertelne. Także tłusty miąższ owocu nie jest dla nich zdrowy. Absolutnie nie wolno częstować psiaków także na przykład alkoholem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fajerwerki w sylwestra to horror dla zwierząt. Ekspert mówi, jak pomóc psu
Weterynarz, dr Ciara Clark, w rozmowie z serwisem Petbook.de, podkreśla, że psy powinny otrzymywać dietę bogatą w białka, a nie węglowodany. Wiele karm dostępnych na rynku zawiera niskiej jakości składniki, które mogą nie być optymalne dla zdrowia psa. Wybierając karmę, warto zwrócić uwagę na jakość składników i unikać jednego z podstawowych błędów, czyli przekarmiania.
Opiekunowie nie umieją karmić swoich psów
- Otyłość to najczęstsze zaburzenie odżywiania u zwierząt domowych, czy to psów, kotów, czy nawet królików. Właściciele zwierząt często stosują się do niejasnych zaleceń żywieniowych na opakowaniach karmy dla zwierząt. Na przykład zaleca się, aby 20-kilogramowy pies jadł od 100 do 320 gramów dziennie - mówi lekarka weterynarii w rozmowie z portalem.
Podkreśla przy tym, że właściciele lubią karmić swoje zwierzęta, bo jest to doświadczenie emocjonalne - psy się cieszą, co sprawia radość ich opiekunom. Jednak należy pilnować wagi pupili. Okazuje się, że otyłość może skrócić życie psa średnio aż o 2,2 roku.
- Zdrowa waga jest najważniejszym czynnikiem zwiększającym długość życia psa i zmniejszającym ryzyko chorób. Jednak wielu właścicieli ma trudności z rozpoznaniem, czy ich pies ma nadwagę. Badania pokazują, że dziewięciu na dziesięciu właścicieli psów nie jest w stanie prawidłowo ocenić kondycji fizycznej swojego psa. Nastąpiła zmiana postrzegania w społeczeństwie — wiele osób uważa, że zdrowy pies jest zbyt chudy, ponieważ widzą jego żebra, ale u wielu ras żebra powinny być łatwo wyczuwalne - podkreśla ekspertka.
Dr Clark zauważa także, że domowe posiłki często mają lepszą jakość składników niż gotowa karma. Świeże mięso i warzywa są bardziej wartościowe niż produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Domowe jedzenie jest mniej przetworzone, co może być korzystne dla zdrowia psa.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl