Pies kłapnął na ciebie zębami? Oto co próbuje "powiedzieć"

Opiekunowie psów czasami zastanawiają się, co ich pupile próbują im powiedzieć. Niektóre ich sposoby komunikacji mogą nas zdrowo przestraszyć. - Jeżeli subtelne sygnały uspokajające nie działają, pies może przejść do mocniejszych - ostrzega Aleksandra Chrapkowska, trenerka psów i dyplomowana behawiorystka.

Pies może ostrzegać nas z pomocą zębów
Pies może ostrzegać nas z pomocą zębów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | AGNES KANTARUK

Psy najczęściej komunikują się z nami za pomocą języka ciała. Ruchy uszu, ogona oraz postawa ciała mogą wskazywać na ich emocje i zamiary. Na przykład, uniesiony ogon zazwyczaj oznacza pewność siebie, podczas gdy ogon schowany między łapami sygnalizuje strach lub niepokój.

Podobnie, szeroko otwarte oczy i uszy uniesione do przodu mogą oznaczać ciekawość. Zwierzęta oprócz tego na przykład szczekają, bądź warczą. W przypadku emocji negatywnych raczej się nie zdarza, by postanowiły ugryźć znienacka. Swoją komunikację zaczynają zwykle od delikatnych sygnałów. Jeżeli te zostaną przez nas zignorowane, przechodzą do tych bardziej stanowczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz

- Jeżeli subtelne sygnały uspokajające nie działają, pies może przejść do mocniejszych zachowań takich jak ugryzienie w powietrze, nazywane po polsku uroczo kłapnięciem. Nawet przez samą nazwę trudno brać to poważnie - mówi behawiorystka Aleksandra Chrapkowska w nagraniu opublikowanym na TikToku.

- W każdym razie, po czym poznać to kłapnięcie? Najczęściej po tym, że człowiek mówi "pies prawie mnie pogryzł". Słuchajcie, to jest proste. Jeżeli pies chciałby pogryźć, to by pogryzł. Pies ma pięciokrotnie lepszy refleks od człowieka - podkreśla ekspertka od psiego zachowania.

Jak reagować na agresję u psów?

Trenerka psów wyjaśnia w opisie filmu, że agresja u psów jest bardzo często źle rozumiana. "Agresja jest, zazwyczaj, po prostu częścią komunikacji. Zachowań agresywnych nie należy traktować jak 'końca świata', ale zdecydowanie nie wolno ich ignorować - jeżeli nie będziemy pracować nad 'agresją' u psa, z czasem sytuacja może się pogorszyć i może dojść do poważnego wypadku" - ostrzega.

Zrozumienie tych sygnałów i ich interpretacja przez człowieka są kluczem do budowania silnej więzi z psem. Każdy pies jest inny, dlatego ważne jest obserwowanie jego indywidualnych reakcji i dostosowywanie się do nich.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)