Podchwytliwa zagadka matematyczna. Wielu popełnia błąd

Podchwytliwa zagadka matematyczna. Wielu popełnia błąd

Zagadki matematyczne z podstawówki sprawiają trudności nawet dorosłym / zdjęcie poglądowe
Zagadki matematyczne z podstawówki sprawiają trudności nawet dorosłym / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Getty Images | Smederevac
29.03.2024 21:32, aktualizacja: 30.03.2024 10:28

Zagadki matematyczne to świetny sposób na ćwiczenie logicznego myślenia. Choć jest ich mnóstwo, okazuje się, że nawet te najprostsze - na poziomie szkoły podstawowej, potrafią sprawić trudności. Przedstawiamy jedną z nich.

Matematyka nie od dziś jest nazywana królową nauk. Prawdą jest także, że to właśnie ona sprawia największe problemy uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy dwoją się i troją, aby rozwiązać kolejne zadania matematyczne. Te sprawiają jednak trudności nawet osobom dorosłym, które mają już za sobą zdaną maturę. Sprawdźcie, czy dacie radę rozwiązać jedno z nich - na poziomie szkoły podstawowej.

Działanie z podstawówki, które sprawia trudności

Gotowi na rozwiązanie prostego (na pierwszy rzut oka) działania matematycznego? Musimy zaznaczyć, że jeżeli znacie kolejność działań, rozwiązanie zagadki powinno wam zająć od 10 do 15 sekund. Oto zadanie do rozwiązania:

6 / 2 (1 + 2) = ?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozwiązanie zagadki matematycznej

Po 15 sekundach przyszedł czas na rozwiązanie działania matematycznego. Na wstępie przypomnimy kolejność wykonywania działań, która będzie potrzebna do rozwiązania zagadki matematycznej.

  1. Zaczynamy od działań w nawiasach.
  2. Następnie przechodzimy do potęgowania.
  3. Potem rozwiązujemy działania z mnożeniem i dzieleniem.
  4. Na końcu zajmujemy się dodawaniem i odejmowaniem.

Zacznijmy jednak od tego, że przy działaniach równorzędnych, takich jak dzielenie lub mnożenie, stosujemy zasadę "od lewej do prawej". Tu będzie ona przydatna przy jednym z działań.

Stosując zasady kolejności wykonywania działań, zaczynamy od działania w nawiasie. 1 + 2 daje nam 3. Tym sposobem działanie wygląda następująco:

6 / 2 (3) = ?

Przy tym działaniu musimy pamiętać, że brak symbolu matematycznego przed nawiasem oznacza mnożenie. Z tego wychodzi nam działanie:

6 / 2 * 3 = ?

Kierując się zasadą "od lewej do prawej", zagadka kończy się na działaniu:

3 * 3 = 9

Wynikiem działania matematycznego jest więc liczba 9.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.