Zagadka matematyczna z 5 klasy. Mylą się w tym samym miejscu

Zagadka matematyczna z 5 klasy. Mylą się w tym samym miejscu

Czy znasz poprawną odpowiedź na to równanie matematyczne?
Czy znasz poprawną odpowiedź na to równanie matematyczne?
Źródło zdjęć: © Unsplash
10.02.2024 15:21, aktualizacja: 10.02.2024 16:10

Mimo tego, że matematyka nie była ulubionym przedmiotem wielu z nas, to wciąż chętnie próbujemy sprawdzić swoje siły, rozwiązując intrygujące równania znalezione w sieci. Poniższa zagadka należy do tych bardziej podchwytliwych, przez co dorośli mogą mieć z nią problem. Piątoklasiści rozwiązują je w kilka sekund.

Łamigłówki matematyczne czy zagadki wzrokowe wpływają na nasz sposób myślenia, poprawiają koncentrację, a także pomagają pobudzić kreatywność. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób z wielką chęcią spędza wolny czas na rozwiązywaniu takich zadań. 

Okazuje się jednak, że niektóre równania są trudniejsze, niż początkowo nam się wydaje. Wszystko przez zasady matematyczne, o których często zapominamy. Dzisiejsza zagadka raczej nie sprawi problemu uczniom podstawówki. A jak pójdzie tobie? Masz 10 sekund, aby znaleźć odpowiedź.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak poprawnie rozwiązać to równanie?

Przede wszystkim ważne jest, aby nie zapominać o kolejności wykonywania działań. Według ustalonych reguł, na początku musimy rozwiązać działania wewnątrz nawiasów, po czym skupiamy się na dzieleniu i mnożeniu. Dopiero w finalnym kroku przechodzimy do dodawania i odejmowania.

3 + 9 : 3 x 3 = ?

Jeśli udało Ci się odpowiedzieć w mniej niż 10 sekund, to jesteś prawdziwym matematycznym mistrzem. Jeśli jednak twoim wynikiem jest cyfra 1 lub 9 to jest to błędna odpowiedź.

Poprawna odpowiedź to 12

Dlaczego poprawną odpowiedzią jest liczba 12? W tym przypadku nie występują działania w nawiasach, dlatego powinniśmy zacząć od dzielenia. Zatem w pierwszym kroku równanie będzie wyglądać następująco:

3 + 3 x 3 = ?

Teraz zagadka powinna być bardzo prosta. Wystarczy wykonać mnożenie, a na końcu dodawanie.

3 + 9 = 12

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (46)
Zobacz także