Pierwszy objaw babeszjozy. Pędź do weterynarza
Znalezienie wbitego w skórę psa kleszcza nie jest łatwym zadaniem. Sezon na spotkania z tymi pajęczakami już się rozpoczął. Co powinno nas zaniepokoić? Jeżeli zauważymy jeden sygnał, koniecznie udajmy się do weterynarza.
Choć do wiosny jeszcze trochę, kleszcze już czyhają na swoje potencjalne ofiary. Nasze zwierzaki również narażone są na ataki tych niewielkich, choć groźnych pajęczaków. Kleszcze mogą przenosić choroby, dlatego tak ważne, aby dokładnie oglądać ciało po powrocie ze spaceru.
Ciepłe zimy sprawiają, że kleszcza możemy spotkać o każdej porze roku. Jak zachowuje się psiak, u którego już zaczęła się babeszjoza? Lekarka weterynarii mówi, co powinno nas zaniepokoić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Zauważysz to u swojego psa? Biegnij do weterynarza
Niepozorne pajęczaki mogą przenieść na naszego czworonożnego przyjaciela babeszjozę. To groźna dla zwierząt choroba, która wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.
"U zwierzęcia dochodzi do anemii, ponieważ w wyniku zakażenia rozpadają się czerwone krwinki. Właściciel obserwuje wtedy, że pies jest bardzo osłabiony, leży i nie ma na nic siły. Często jego mocz zmienia barwę na ciemniejszą" - wyjaśniła w rozmowie z portalem Radio Kielce doktor weterynarii Joanna Kopacz.
Ekspertka podkreśla, żeby zwracać uwagę na wszelkie nietypowe zachowania naszych pupili. Ostrzega też, że kleszcze atakują nie tylko w lesie czy na łące. Mogą znajdować się w naszych ogrodach, a nawet w krótko przyciętych trawnikach.
Liczy się czas
Gdy tylko zauważymy, że psiak jest osowiały, natychmiast zaprowadźmy go do weterynarza. Jeżeli znajdzie się u specjalisty odpowiednio wcześnie, wystarczy wówczas podać mu specjalny środek, który niszczy pierwotniaki.
"Jeżeli właściciel zareaguje później, może dojść do problemów z wątrobą bądź nerkami. Wtedy trzeba podawać kroplówki bądź antybiotyk"- dodała Joanna Kopacz.
Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko i skutki ukąszenia przez kleszcze, zawczasu stosujmy odpowiednie preparaty. Możemy zakupić obroże, tabletki lub specjalne kropelki, w których znajdują się substancje chroniące przed pajęczakami. Specyfiki dostaniemy w lecznicach weterynaryjnych oraz sklepach zoologicznych.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl