Pokój dziecięcy – aranżacje wnętrz dla chłopca i dla dziewczynki

Pokój dziecięcy – aranżacje wnętrz dla chłopca i dla dziewczynki

19.11.2018 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po aranżacji pokój dziecięcego natychmiast da się rozpoznać, czy zamieszkuje go chłopiec, czy dziewczynka. Na wystrój mają wpływ przede wszystkim zainteresowania malucha, ale również takie czynniki, jak wiek dziecka oraz metraż pokoju. Które pomysły i rozwiązania mogą okazać się spełnieniem marzeń? Mamy kilka propozycji.

Jak zaaranżować pokój dziecięcy? Zasady

Urządzanie pokoju dla najmłodszego członka rodziny nie jest łatwym zadaniem. Aby mu sprostać, trzeba trzymać się kilku najważniejszych zasad.

  1. Pamiętaj, że ważniejsze niż nowoczesny design jest zadowolenie dziecka, które czuje się radosne i beztroskie raczej w otoczeniu kolorowych dodatków aniżeli ascetycznej bieli i czerni. Stawiaj na pastelowe odcienie, bo stanowią one neutralne tło współgrające z różnorodnymi akcesoriami i zabawkami poustawianymi na półkach.
  2. Weź pod uwagę upodobania i zainteresowania malucha, by czuł, że pokój jest urządzony specjalnie dla niego. Pozwól mu wybrać motyw przewodni, a nie tylko sprawisz szkrabowi przyjemność, ale również wzmocnisz w nim poczucie sprawczości, które rzutuje na pewność siebie.
  3. Zacznij projektowanie od spojrzenia na wnętrze z perspektywy dziecka, a zrozumiesz, że niskie meble, które dają nieograniczony dostęp do zabawek i innych akcesoriów, stwarzają maluchowi możliwość wczesnego uczenia się samodzielności i wzbudzają potrzebę porządkowania swoich rzeczy.
  4. Wyznacz w pokoju dziecięcym strefy funkcjonalne, dzięki którym maluch nie będzie się czuł zagubiony ani rozkojarzony. W strefie wypoczynku spokojnie zaśnie, natomiast w strefie nauki nic nie będzie go rozpraszało podczas odrabiania lekcji.
  5. Zwracaj uwagę nie tylko na design mebli, ale również na praktyczne aspekty ich użytkowania, mające niebagatelny wypływ na zdrowie dziecka. Ważne są zwłaszcza materac do spania i krzesło przy biurku, ponieważ odpowiadają one za utrzymanie kręgosłupa w naturalnej pozycji.

Pokój dziecięcy dla dziewczynki

W pokoju dziecięcym dla dziewczynki można wykorzystać całe mnóstwo pomysłów zaczerpniętych ze świata bajek i baśni. Źródłem inspiracji często stają się kolorowe jednorożce lub eteryczne księżniczki. Wnętrze wcale nie musi być różowe, choć takie prezentuje się szczególnie dziewczęco. Prócz tego popularnego koloru można użyć również wyciszającego błękitu, energetycznej żółci czy magicznego fioletu. Warto postawić na połączenie intensywnej barwy z ze stonowaną bielą czy szarością. Dzięki temu aranżacja stanie się dynamiczna.

Obraz

Bajkowe motywy mają jednak to do siebie, że z czasem tracą na aktualności, przede wszystkim dlatego, że mała miłośniczka Disneya w końcu "wyrasta" z oglądania swoich ulubionych filmów animowanych. Z pomocą przychodzą wówczas tapety w ciekawe wzory, które potrafią nadać wystrojowi wnętrza całkiem nowy charakter.

Obraz

Pokój dziecięcy dla dziewczynki powinien być dostosowany do wieku małej lokatorki nie tylko pod względem wystroju, ale również wyposażenia. Kilkulatka sama położy się spać, kiedy poczuje zmęczenie, jeśli będzie miała do dyspozycji niskie łóżko-domek, natomiast nastolatka szybko nauczy się odczytywać godzinę z zegara wskazówkowego, jeśli taki właśnie zawiśnie w jej pokoju.

Obraz

Pokój dziecięcy dla chłopca

By stworzyć ciekawą aranżację pokoju dziecięcego dla chłopca, wystarczy przyjrzeć się ulubionym zabawom malucha i... puścić wodze fantazji. Styl piłkarski, piracki czy kosmiczny pogłębi zainteresowania małego odkrywcy świata i skłoni go do podejmowania kreatywnych działań. Utwierdzi go również w przekonaniu, że hobby powinno być nieodłącznym elementem codziennego życia.

Obraz

Przestronny pokój warto wyposażyć w zestaw przytwierdzonych do ściany drabinek, które pozwolą dziecku ćwiczyć zręczność i gibkość nawet w pochmurne i zimne dni, kiedy nie będzie mogło wyjść na plac zabaw. Większemu chłopcu zamiast takiego zestawu można zaproponować worek bokserski. Pokój o małym metrażu dobrze jest natomiast zagospodarować tak, by nie zmarnował się w nim ani jeden skrawek przestrzeni. Pomagają w tym łóżka piętrowe i na antresoli, jak również szafy z drzwiami przesuwnymi.

Obraz

Wprost stworzone do pokoju dziecięcego dla chłopca są takie dodatki jak panele ścienne 3D o ciekawych kształtach, np. klocków Lego. Duży potencjał mają również dywaniki i wykładziny. Jedne imitują tory wyścigowe dla resorków, a inne kamienną posadzkę, po której można skakać z nogi na nogę, wytyczając drogę prowadzącą przez kamienie o tym samym kolorze.

Obraz
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)