FitnessWorek bokserski. Jak wybrać najlepszy worek do treningów?

Worek bokserski. Jak wybrać najlepszy worek do treningów?

Worek bokserski. Jak wybrać najlepszy worek do treningów?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

22.09.2018 17:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Worek bokserski to narzędzie treningowe, które pomaga budować formę, poprawia wytrzymałość oraz wspiera spalanie dodatkowych kalorii. Wybór odpowiedniego worka treningowego musi uwzględniać kilka podstawowych czynników, takich jak rozmiar, waga, kształt, materiał, a także cena. Jaki worek sprawdzi się najlepiej w twoich treningach?

Worek treningowy - po co jest potrzebny?

Worki treningowe zyskują coraz większą popularność. Przede wszystkim urozmaicają treningi, są łatwe w instalacji i zmieszczą się praktycznie w każdym mieszkaniu. Wbrew pierwszym skojarzeniom worek treningowy nie jest przeznaczony tylko dla bokserów czy innych zawodników sztuk walki. Worki treningowe pomagają wymodelować sylwetkę, wzmocnić mięśnie oraz spalić kalorie.

Worki bokserskie poleca się przede wszystkim bokserom na każdym etapie ich zaawansowania, osobom, które stawiają na zróżnicowanie swojego treningu oraz tym, którzy chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Dodatkowo trening z workiem bokserskim pomaga się wyluzować w stresujących sytuacjach oraz pozwala pozbyć się negatywnych emocji.

Rodzaje worków treningowych

  • Klasyczny worek bokserski - to najpopularniejszy worek treningowy, który może być stosowany zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych zawodników. W sklepach można znaleźć również wersje dla kobiet. Worki treningowe dla pań są lżejsze i przystosowane dla osób z drobniejszą budową ciała.
  • Worek treningowy do MMA - jak sama nazwa wskazuje jest to worek wyprodukowany z myślą o zawodnikach MMA. Worki tego typu umożliwiają trenowanie klasycznych ciosów, ale także doskonalenie rzutów, czy uderzeń łokciami.
  • Worek hakowy - to worek wyspecjalizowany polecany przede wszystkim zawodnikom MMA, bokserom oraz innym zawodnikom sportów walki. Służy do doskonalenia ciosów hakowych i podbródkowych.
  • Gruszka bokserska - to worek w kształcie gruszki, na którym zazwyczaj ćwiczy się piąstkowanie oraz ciosy podbródkowe. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, wybierany jest zazwyczaj przy ograniczonych możliwościach przestrzennych.

Rozmiar worka bokserskiego

Po wybraniu rodzaju worka, należy zdecydować się na konkretny jego rozmiar. Nie jest prawdą, iż większy worek lepiej sprawdza się podczas treningu. Rozmiar worka treningowego powinien być dostosowany do rozmiaru pomieszczenia, w którym będzie zainstalowany i od treningu, jaki mamy zamiar wykonywać. Można wymienić następujące rozmiary worków treningowych:

  • Worek treningowy 130 - sprawdzi się w treningu rekreacyjnym i wydolnościowym, polecany głównie młodzieży, kobietom oraz osobom trenującym w domu.
  • Worek treningowy 140 - sprawdzi się w treningu sportów walki i ćwiczeniach wydolnościowych, polecany do domu i siłowni.
  • Worek treningowy 150 - sprawdzi się treningu technicznym, polecany klubom sportów walki.
  • Worek treningowy 160 - sprawdzi się w treningach technicznych i siłowych, polecany głównie zawodnikom kickboxingu i muay thai.
  • Worek treningowy 180 - bardzo ciężki i duży worek, który jest przeznaczony do treningu siły uderzeń.

Waga worka bokserskiego

Wyróżnia się worki średnie i worki ciężkie. Worki średnie ważą ok. 30-50 kg i najczęściej są wybierane przez osoby, które trenują rekreacyjnie w warunkach domowych. Worki ciężkie natomiast, to worki o wadze ok. 50-60 kg. Służą one do treningów siły uderzeń. Można na nich trenować uderzenia ręczne i nożne. To worki przeznaczone dla zawodowców trenujących boks, MMA czy muay thai.

Ceny worków bokserskich

Ceny worków treningowych są bardzo zróżnicowane. Cena zakupionego worka bokserskiego przekłada się na jego jakość, więc warto zainwestować w dobry sprzęt, który wystarczy na długie lata. Najtańsze worki treningowe kosztują ok. 100-200 złotych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także