Trwa ładowanie...
d39usz6

Polką Stulecia została zakonnica. O Skłodowskiej-Curie i Szymborskiej zapomniano

Plebiscyt #PolkaNa100 dobiegł końca. Choć nazwisko zwyciężczyni dla wielu może być zaskakujące, bardziej dziwi coś innego: całkowite pominięcie Polek, których naziwska znane są na całym świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święta Faustyna Kowalska została okrzyknięta Polką Stulecia
Święta Faustyna Kowalska została okrzyknięta Polką Stulecia (East News)
d39usz6

Pierwsze miejsce w plebiscycie na Polkę Stulecia przygotowanym przez Konfederację Kobiet RP zajęła Faustyna Kowalska – zakonnica kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku.

Plebiscyt miał uczcić rocznicę stulecia uzyskania przez Polki praw wyborczych. Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły kolejno sanitariuszka Danuta Siedzikówna "Inka” oraz lekarka Wanda Półtawska.

Wśród nominowanych zabrakło jednak takich nazwisk jak Wisława Szymborska czy Maria Skłodowska-Curie, która w rankingu BBC została okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą świata. Zamiast nich w plebiscycie znalazły się mama księdza Jerzego Popiełuszki Marianna, artystka Hanna Ordonówna czy święta Urszula Ledóchowska.

d39usz6

Gdy na profilu Konfederacji Kobiet RB na Facebooku pojawiła się informacja o wygranej św. Faustyny, w komentarzach rozgorzała dyskusja dotycząca słuszności wygranej. Pojawiły się zarzuty, że w zestawieniu nie uwzględniono kobiet, które miały ogromny wpływ nie tylko na polską historię, ale również na życie Polek i znane są również poza granicami kraju.

– Kiedy BBC wybiera Skłodowską kobietą wszechczasów, a w Polsce nie została nawet uwzględniona – zauważa jeden z internautów.

– Miała zwidy. Zginęła w powstaniu. Działaczka pro-life. Maria Skłodowska-Curie – dwa Noble, odkryła dwa pierwiastki. MA SENS – ironizuje kolejny.

d39usz6

– Akceptując już nawet kategorie z jakich dobierano kandydatki, pominięcie Ireny Sendler jest słabe. Bo ratowała Żydowskie dzieci, a nie polsko-polskie? – pyta inny.

Na stronie plebiscytu czytamy, że jego celem było przypomnienie kobiet "o których wiedzieć powinno każde dziecko, jak i tych, których pamięć udało się przywrócić dopiero niedawno, a także tych, o których wiemy ciągle za mało".

Przy doborze kandydatek brano pod uwagę przede wszystkim ich postawy względem Boga i ojczyzny, szacunek do tradycji, wierność wyznawanym zasadom i pokorę. Te kryteria znacząco zawężają grono – znalazły się tam tylko te kobiety, które "nie dały porwać się nurtowi feminizmu, pokazując, czym jest prawdziwa kobiecość".

d39usz6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: 11 pytań o schizofrenię paranoidalną

d39usz6

Podziel się opinią

Share
d39usz6
d39usz6