Blisko ludziPolki pokazują sobie piersi przez kamerki. "Świetna akcja"

Polki pokazują sobie piersi przez kamerki. "Świetna akcja"

Polki pokazują piersi do kamerki - zdjęcie ilustracyjne
Polki pokazują piersi do kamerki - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Bulatovic Milos
24.10.2022 14:31, aktualizacja: 25.10.2022 13:19

- Dotykam swoich piersi na Instagramie - mówi Aga Szuścik. Na żywo, w ostatni dzień każdego miesiąca. Aktywistka postanowiła zorganizować akcję, która ma pozwolić na zadbanie o swoje zdrowie. W myśl zasady, że samobadanie potrafi uratować życie, namawia inne osoby do wspólnego samodzielnego badania.

Październik od wielu lat określany jest miesiącem świadomości raka piersi. Na całym świecie organizowane są przeróżne akcje, które mają skłonić do regularnych badań. Rak piersi jest bowiem najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu. Wśród wielu inicjatyw, ta zaproponowana przez Agę Szuścik zdecydowanie się wyróżnia.

Pokażą piersi na Instagramie

Pokazywanie piersi na Instagramie? W tym przypadku w ważnym celu. Aktywistka i instagramowa edukatorka - Aga Szuścik, zorganizowała wyjątkową akcję. "Wspólne samobadanie piersi na żywo, w ostatni dzień każdego miesiąca, o 20" - napisała. I od razu wyjaśniła, dlaczego samobadanie jest tak istotne. Cztery na pięć zmian w piersiach wykrywanych jest właśnie dzięki niemu.

"Bądź ze mną i badaj się regularnie! Jeśli menstruujesz, to samobadanie piersi najlepiej robić kilka dni po miesiączce. W zakładce z filmami znajdziesz filmik z samobadaniem - możesz włączać go zawsze wtedy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy badały się razem w każdy ostatni dzień miesiąca, szczególnie, jeśli robisz to w kratkę" - zachęcała.
Zaprasza na wspólne samobadanie
Zaprasza na wspólne samobadanie © Instagram

Jak wykonać samobadanie?

To bardzo proste. Nie potrzeba do niego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczą dłonie. Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl stworzył instrukcję samodzielnego badania piersi:

"Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się, czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta. To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach. Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn. Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią."

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Zagłosuj na #Wszechmocne 2022
Zagłosuj na #Wszechmocne 2022© WP Kobieta
Źródło artykułu:WP Kobieta