Trwa ładowanie...

Półmaraton, maraton i ultramaraton. Wybierz odpowiedni dystans

Wśród biegaczy pojęcia maraton, półmaraton czy ultramaraton są bardzo dobrze znane. Różne dystanse biegowe wiążą się z różnorodnymi treningami, dietą czy przygotowaniami. Ile kilometrów trzeba przebiec w maratonie, a ile w półmaratonie i ultramaratonie?

Półmaraton, maraton i ultramaraton. Wybierz odpowiedni dystansŹródło: Pixabay.com
d34btun
d34btun

Maraton - dystans, historia

Maraton to popularny bieg na dystansie 42,195 km. Nazwa i dystans biegu nie są przypadkowe. Maraton to greckie miasto, pod którym w 490 r. p.n.e. grecka armia zwyciężyła nad perską. Według historycznych doniesień, ateński posłaniec Filippides biegł z Maratonu do Aten, by obwieścić zwycięstwo Greków i ostrzec Ateńczyków przed nacierającą flotą perską. Kiedy dotarł na miejsce i przekazał wieści, padł martwy.

Michel Breal, filolog francuski zasugerował Pierre'owi de Coubertinowi, by bieg na tym dystansie włączyć do pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach. W pierwszych igrzyskach dystans maratonu wynosił 40 km, w rzeczywistości natomiast dystans między Maratonem a Atenami wynosi 37 km.

Dystans maratonu został wydłużony o 2195 m podczas igrzysk w Londynie, kiedy to metę przesunięto bliżej trybun, na których siedział król Edward VII. Obecnie stało się tradycją, że męski bieg maratoński kończy każde igrzyska olimpijskie.

Maraton - bieg dla zaawansowanych biegaczy

Udział w biegu maratońskim to dla wielu biegaczy ostateczny cel wieloletnich treningów. Aby przebiec ponad 42 km,, potrzeba dobrej kondycji i wielu lat intensywnych przygotowań. Udział w maratonie wymaga odpowiedniej taktyki, dobrze zaplanowanego tempa oraz przygotowania się na momenty krytyczne podczas wysiłku.

d34btun

Maraton jest polecany jedyne zaawansowanym biegaczom, którzy swoje codzienne treningi dostosowują do startu w tych zawodach. Uczestnicy biegów maratońskich muszą również dokładnie zapoznać się z trasą biegu.

Półmaraton - dystans, przygotowania

Biegacze, którzy nie czują się w pełni sił, aby pokonać dystans maratoński, mogą zdecydować się na udział w półmaratonie. Dystans półmaratonu to 21 km, które pokonuje się średnio w ok. 2 godziny. To również oznacza potężny wysiłek dla organizmu, dlatego podobnie jak w przypadku maratonu, do startu trzeba się solidnie przygotować.

Biegacze planujący udział w półmaratonie zazwyczaj poświęcają na treningi 3-4 dni w tygodniu. Czas, który spędza się na przygotowaniach często koliduje z życiem prywatnym i zawodowym, dlatego na udział w półmaratonie decydują się zazwyczaj osoby zdeterminowane, których końcowym celem okazuje się start w maratonie. Półmaraton to dobra próba przed maratonem.

Kilka słów o ultramaratonie

Ultramaraton to dyscyplina dla najtwardszych zawodników. Najpopularniejsze trasy dla ultramaratończyków mają ok. 50 km. Pokonanie takiego dystansu zajmuje więcej niż 6 godzin. Niektóre ultramaratony trwają nawet 12 czy 24 godziny.

Ultramaraton jest przeznaczony tylko dla najbardziej zaawansowanych biegaczy, gotowych na ekstremalny wysiłek. Osoby, które biorą udział w ultramaratonach są odporne na ból, a także wyróżnia ich nie tylko imponująca siła fizyczna, ale i mentalna.

d34btun
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34btun