Rachunki za prąd spadną w oczach. Wielu Polaków nie ma pojęcia
Od lipca obowiązuje nowa taryfa za prąd. Oznacza to, że możemy spodziewać się znacznie wyższych rachunków. To najwyższy czas, żeby zacząć oszczędzać energię. Jak to zrobić? Trzymaj się kilku prostych zasad.
Podczas pandemii ceny prądu zostały zamrożone i obowiązywały do czerwca bieżącego roku. Od lipca zaczęły obowiązywać nowe stawki. Dotychczas płaciliśmy ok. 41 gr za kWh, a od tego miesiąca opłata wynosi już 50 gr bez VAT-u i akcyzy.
Oznacza to, że rachunki za prąd będą znacznie wyższe. Jak zacząć oszczędzać energię? To prostsze niż mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak wprowadzić nawyki, które pomogą ograniczyć pobór prądu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało listę działań, które mają zapobiec nadmiernemu zużywaniu prądu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak oszczędzać prąd?
Ministerstwo radzi, aby wyłączać komputer, telewizor i radio, a ładowarkę usunąć z gniazdka, jeżeli tych urządzeń nie używamy w danej chwili. Podobnie warto robić ze wszystkimi urządzeniami biurowymi na noc, w weekendy oraz podczas dłuższych okresów bezczynności.
Warto również odłączać od prądu wszystkie urządzenia, które działają w trybie stand-by. Choć mogłoby się wydawać, że wyłączone urządzenie nie pobiera energii, świecąca dioda wskazuje, że nieustannie zużywa prąd, co odbija się na rachunkach.
Kolejnym punktem na liście jest wymiana żarówek na te energooszczędne. Choć są one znacznie droższe od tych klasycznych, zużywają znacznie mniej energii. Latem, kiedy dzień jest długi, postaraj się nie włączać światła tak długo, jak tylko się da. Lepiej również włączać światła lokalne zamiast ogólnych. To duża oszczędność energii.
Masz w domu płytę indukcyjną? To prawdziwy pożeracz prądu, jednak można nieco obniżyć pobór energii. Wystarczy, że zaczniesz używać pokrywki podczas gotowania. Dzięki temu przyśpieszysz czas przygotowywania potrawy, a co za tym idzie, skrócisz pobór energii.
Nie zapominajmy też o lodówce. Urządzenie działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Kiedy otwieramy drzwiczki, do wnętrza dochodzi ciepło. Wówczas lodówka zaczyna pobierać więcej prądu, aby móc utrzymać niską temperaturę. Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnego poboru energii, nie trzymaj zbyt długo otwartych drzwi do lodówki.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaleciło, aby regularnie kontrolować moc bierną i zamówioną. Jak to zrobić? Wystarczy, że zainwestujesz w urządzenie przeznaczone do ograniczenia poboru mocy. Kupisz je w większości sklepów z elektroniką, a także przez internet. W ten sposób zapobiegniesz wysokim nadpłatom za prąd.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl