ModaPolska moda rośnie w siłę

Polska moda rośnie w siłę

Polska moda rośnie w siłę

Na naszym rynku można znaleźć coraz więcej godnych uwagi marek i projektantów. Pojawia się również coraz większa ilość świadomych klientów, którzy decydują się na zakup ubrań i dodatków z polską metką.

Magda Butrym

W końcu świeże spojrzenie na modę w sektorze luksusowym. Piękne tkaniny, ciekawe kroje oraz pozornie klasyczne fasony przełamane nieoczywistymi i zaskakującymi detalami. Naszą uwagę przyciągnęły takie elementy garderoby jak: militarny płaszcz, ażurowe sukienki, pleciona spódnica ze skóry czy koszule z odkrytymi ramionami. Magda Butrym wykorzystuje w swoich pracach tradycyjne rzemiosło np. ręcznie wyrabiane na krośnie jedwabne tkaniny. Jej kolekcja nawiązuje do stylistyki lat 60. i 70. W wzorzystych tkaninach można dopatrzyć się inspiracji stylem etno. Uwielbiamy i podziwiamy.

Tekst: Samanta Fałkowska/ stylistka

(sf/kz)

1 / 7

NUNC

Obraz
© Facebook

Dominika Nowak projektuje buty w Paryżu. Została okrzyknięta talentem roku przez włoską edycję pisma Vogue. My oczywiście zgadzamy się z powyższym werdyktem. Wyjątkowość jej projektów polega na ciekawych połączeniach różnych wzorów skór, wśród których znajdziemy m.in. lamparcie cętki czy paski. Projektantka używa skór naturalnych, jak np. kozia skóra z długim włosiem. Nam najbardziej przypadły do gustu nowoczesne połączenia bieli, czerni i czerwieni.

2 / 7

Iza Borska

Obraz
© Facebook

Jej ubrania nawiązują do skandynawskiej estetyki. Projekty charakteryzuje ograniczona paleta barw, minimalizm i precyzyjne konstrukcje. Mimo tego, że formy są proste, w każdej z nich znajdziecie jakiś ciekawy detal, np. asymetryczny dół tuniki, finezyjne marszczenie czy ciekawe faktury tkanin.

3 / 7

Agata Bieleń

Obraz
© Facebook

To kolejna projektantka z Poznania, która w swojej twórczości opiera się na motywach geometrycznych. Jej projekty są wykonywane ręcznie, a wśród nich znajdują się nowoczesne formy biżuteryjne: kwadratowe pierścienie, naszyjniki złożone z wielokątnych kształtów czy też takie, które przypominają gałęzie drzew.

4 / 7

Lapidarium

Obraz
© Facebook

Markę tworzą Marta Gos oraz Martyna Sobczak. Dziewczyny dopiero od niedawna prowadzą swoją działalność, a już na swoim koncie mają zwycięstwo w konkursie Fashion Designer Awards w 2014 roku oraz tytuł Debiutu Roku w konkursie Doskonałość Mody 2014 miesięcznika Twój Styl. Główną inspiracją duetu jest mikroświat obserwowany przez mikroskop. Faktury ich tkanin charakteryzują rozmycia, abstrakcyjne formy i cyfrowe iluzje, które na materiale tworzą nietuzinkowe tekstury. Projektantki są zwolenniczkami mody ekologicznej. Będziemy im kibicować.

5 / 7

Zaquad

Obraz
© Facebook

Jej pomysłodawczynią jest projektantka Ania Banaczek . W ostatniej kolekcji spodobały nam się lakierowane sukienki z materiału imitującego skórę węża i dzianinowe swetry. Markę charakteryzują konstrukcyjne formy i pomysłowe połączenia tkanin. W ostatniej kolekcji dominowały wełny, woskowane materiały typu bucle, delikatne pianki, lakierowane tkaniny oraz ciepłe dzianiny.

6 / 7

Zofia Chylak

Obraz
© Małgorzata Turczyńska

Jej projekty cenimy za szlachetną prostotę i dbałość o szczegóły. Uczyła się pod okiem duetu Proenza Schouler oraz w atelier Nicolasa Caito. Projektuje na indywidualne zamówienia, dlatego jej stroje są niepowtarzalne. Jak sama mówi, myślą przewodnią szycia na miarę jest przywrócenie przerwanej w Polsce tradycji kunsztownego krawiectwa oraz powrót do klasycznej elegancji. Zofia Chylak tworzy też minimalistyczne suknie ślubne oraz projektuje torebki. Są one wykonane z naturalnych włoskich skór, a każda z nich posiada złoty numer serii.

7 / 7

d’eco by Ola Bąkowska

Obraz
© Facebook

Ta projektantka udowadnia, że moda ekologiczna nie musi być nudna. Stosuje tkaniny pochodzenia roślinnego z kontrolowanych hodowli organicznych, zaś te pochodzenia zwierzęcego są atestowane. Jednym z podstawowych surowców, które wykorzystuje w swoich projektach, jest tkanina poliestrowa z recyklingu butelek PET. Pozostałe materiały są opatrzone międzynarodowymi certyfikatami potwierdzającymi ich organiczną i etyczną produkcję. Co ciekawe, większość suwaków, nici czy wkładów odzieżowych również powstała w wyniku recyklingu. W kolekcji dominują proste formy ozdobione niebanalnymi detalami, np. nadrukiem, kolorową lamówką czy fantazyjnym wycięciem. Nam przypadły do gustu spodnie z motywem kory drzewa. Podziwiamy jej konsekwencję w dążeniu do idei zrównoważonego i odpowiedzialnego projektowania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)