Trwa ładowanie...
d39cx7a

Poranny trening na czczo - spalacz tłuszczu?

Czy ćwicząc rano, zaraz po przebudzeniu jesteś w stanie spalić więcej tkanki tłuszczowej?
To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób pragnących zgubić zbędne kilogramy. Czy faktycznie ćwicząc na czczo, spalamy więcej? No cóż - i tak, i nie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poranny trening na czczo - spalacz tłuszczu?
(123RF)
d39cx7a

Czy ćwicząc rano, zaraz po przebudzeniu jesteś w stanie spalić więcej tkanki tłuszczowej? To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób pragnących zgubić zbędne kilogramy. Czy faktycznie ćwicząc na czczo, spalamy więcej? No cóż - i tak, i nie.

Po pierwsze, faktycznie trening zaraz po przebudzeniu może skłonić organizm do spalania jako paliwa nieznacznie większej ilości tłuszczu, ponieważ po nocy poziom insuliny jest najniższy, a poziom glukagenu najwyższy. Wszystko to sprawia, że zwiększa się ilość tłuszczów, które transportowane są do mięśni (jako energia) i tam ulegają spaleniu.

Nie ciesz się jednak za wcześnie. Minusem tej sytuacji jest szybkie zmęczenie. Prawdopodobnie nie będziesz ćwiczył tak intensywnie jak po posiłku. Co to oznacza? Że spalisz mniej kalorii, a co za tym idzie - mniej tkanki tłuszczowej.

d39cx7a

Organizm - podobnie jak ty - potrzebuje się rozbudzić i nakręcić do działania. Dlatego lepiej jednak zjeść przed treningiem. Bo od czasu ostatniego posiłku (kolacji) do ćwiczeń mija wiele godzin, w związku z czym twój organizm nie jest gotowy na duży wysiłek.

Podczas aktywności fizycznej układ pokarmowy nie może być zbyt obciążony, jeśli więc trenujesz rano, lepiej nie jedz obfitego śniadania. Zdecyduj się np. na banana lub jogurt z płatkami owsianymi i żurawiną. Można także sięgnąć po suplementy diety. tj. aminokwasy BCAA czy odżywkę białkową.

Podsumowując - jeśli twoim celem jest poprawa wytrzymałości, ćwicząc na czczo z pewnością zauważysz szybko, że mija się to z celem. Jeśli ważne są dla ciebie siła i masa mięśniowa, również zdecydowanie lepiej będzie trenować po lekkim śniadaniu. Dlaczego? Po nocy, kiedy glikogen mięśniowy i poziom glukozy we krwi są niskie, twoje mięśnie spalą więcej białka jako paliwo, co przełoży się tym samym na spalanie tkanki mięśniowej.

I ciekawostka. Naukowcy z Uniwersytetu Loughborough ustalili, że posiłek przed ćwiczeniami zwiększa wytrzymałość w czasie treningu o 9 proc. w porównaniu z ćwiczeniami bez posiłku. Pamiętaj zatem o węglowodanach i posiłkach o niskim indeksie glikemicznym.

d39cx7a

Tekst: Kasia Bigos i Andrzej Bogdał, * hellozdrowie.pl*

Zobacz także:

(fot. infografika.wp.pl)
d39cx7a

Podziel się opinią

Share

d39cx7a

d39cx7a