Trwa ładowanie...
darc3lh

Poruszające wyznanie dziennikarki. "Byłam molestowana przez księdza"

Dziennikarka Magdalena Gacyk opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych post, w którym opisała historię ze swojego dzieciństwa. Kobieta przyznała się do tego, że w wieku 10 lat była molestowana przez księdza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ksiądz, który skrzywdził dziennikarkę, ma własną stronę na Wikipedii
Ksiądz, który skrzywdził dziennikarkę, ma własną stronę na Wikipedii (123RF)
darc3lh

Magdalena miała 8 lat, gdy ksiądz zaczął się nią interesować. Mieszkała wówczas w tatrzańskim przybytku u sióstr zakonnych, które nie tylko zajmowały się dziećmi - ich zadaniem było również pilnowanie księdza, który został zesłany w polskie góry z powodu pedofilskich zapędów. Niestety, nie udało im się wypełnić tego niechlubnego obowiązku.

Gdy dziewczynka miała 9 lat, została zabrana przez duchownego w góry, na swoją pierwszą wyprawę z użyciem liny. Była tym zachwycona, w końcu wyróżnił ją sam ksiądz. Radość nie trwała długo.

darc3lh

"Kiedy miałam 10 lat zaprosił mnie do swojego pokoju na oglądanie 'dobranocki'" - pisze dorosła dziś kobieta. "Drzwi zamknął na klucz. 'Mam lepszy odbiornik niż w świetlicy, ale tylko jeden fotel. Musisz usiąść mi na kolanach' mówił, obmacując mnie i całując. Nie wszystko pamiętam, ale pamiętam dokładnie, jakie miałam wtedy majtki, w które wsadzał mi rękę. Były białe w różowe kwiatki, z delikatną lamówką. I pamiętam, że kiedy wyrwałam się i biegłam do drzwi, bałam się, że klucz w zamku się zatnie i nie ucieknę" - dodaje.

Do wyznania dziennikarkę skłonił film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Choć dokument został opublikowany w internecie w ostatnią sobotę, już jest określany jako jeden z najważniejszych filmów roku.

Zobacz też: "Tylko nie mów nikomu". Film Tomasza Sekielskiego

Dziennikarka nie podaje nazwiska księdza, który ją skrzywdził. Zaznacza jednak, że był kapłanem ze znacznymi zasługami - był bohaterem II wojny światowej, odznaczono go Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Dodaje także: "Nie czuję się jego ofiarą. Nie chcę być jego ofiarą. Nie chcę mieć etykietki ofiary. To by było jego zwycięstwo".

darc3lh

Kobieta żałuje tylko tego, że ksiądz zmarł z powodu problemów z sercem, zanim ona była gotowa na konfrontację. Doskonale wie, jak by się dzisiaj zachowała. "Plunęłabym mu w twarz. Bez słowa" - pisze dziennikarka.

Magdalena Gacyk prowadziła m. in. program "Kawa czy herbata" w TVP1, a także pracowała w Radiu Kolor, Radiu WAWA i Radiu Gdańsk. Obecnie mieszka w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest korespondentką polskich mediów.

"Tylko nie mów nikomu" obejrzało już ponad 15 mln Polek i Polaków. W ramach akcji Wirtualnej Polski #OczekujeReakcji pytamy, jakich decyzji i od kogo oczekują rodacy.

Znasz historię molestowania w Kościele? Napisz do nas przez dziejesie.wp.pl

darc3lh

Podziel się opinią

Share

darc3lh

darc3lh