Trwa ładowanie...
d3sclif
Informacja prasowa
koncert
22-06-2015 09:19

Porywająca "Carmina Burana" na Wawelu!

W dniach 22 i 23 czerwca 2015 roku w ramach XIX Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu zabrzmi „Carmina Burana” C. Orffa, jedno z najbardziej niezwykłych i najpopularniejszych dzieł chóralnych XX wieku.

d3sclif
d3sclif

W dniach * 22 i 23 czerwca 2015 roku* w ramach XIX Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu zabrzmi „Carmina Burana” C. Orffa, jedno z najbardziej niezwykłych i najpopularniejszych dzieł chóralnych XX wieku.

Przypomnijmy, że premiera widowiska w Operze Krakowskiej odbyła się na Zamku Królewskim na Wawelu w czerwcu 2013 roku.

Przez jednych nazywana kantatą sceniczną, innych oratorium, „Carmina Burana” oparta jest na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 roku w bawarskim opactwie Benediktbeuern. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata.

W spektaklu bierze udział ponad 200 osobowy zespół artystyczny Opery Krakowskiej. Oratorium wykonają: Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Sobierajski, Mariusz Godlewski i Stanisław Kufluk oraz Orkiestra, Chór i Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Porywającą muzykę dopełni taniec w choreografii Emila Wesołowskiego w wykonaniu Baletu i uczniów Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Gwardia Gryfa zaprezentuje natomiast widowiskową sztukę żonglerki chorągwiami.

d3sclif

-Widowisko od początku zaabsorbowało uwagę całej publiczności. Wspaniałe, mocne, niczym przeszywający powietrze grzmot, O Fortuna wypełniło dziedziniec. Napięcie rosło i myślę, że każdy odczuł je na własnej skórze. Otaczające dziedziniec budynki niemal zatrzęsły się w posadach. Siła chóru oraz orkiestry była ogromna. Potęgowały ją efekty świetlne oraz wybiegające zewsząd, odziane na biało postaci. Później wszystko działo się już naraz. Chór, orkiestra, tancerze oraz członkowie Gwardii Gryfa biegający z flagami, światła, obrazy, wszystko to wypełniło całą przestrzeń dziedzińca absorbując wszystkie zmysły. (...) Rozległy się owacje i brawa, którym nie było końca. Dyrygent, Tomasz Tokarczyk, zdecydował się na ponowne wykonanie O Fortuna, dopiero po tym bisie publiczność przeżegnała brawami i wypuściła artystów ze sceny - Maria Zimny z portalu "Polska Muza".

„Carmina Burana” zostanie zaprezentowana także 26 czerwca 2015 na Rynku w Jaśle (wstęp wolny).

d3sclif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sclif