Posadź go w ogrodzie. W jeden sezon odgrodzi cię od sąsiadów

Posadź go w ogrodzie. W jeden sezon odgrodzi cię od sąsiadów

Wiąz Turkiestanu doskonale odgrodzi ogród
Wiąz Turkiestanu doskonale odgrodzi ogród
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.04.2024 13:53, aktualizacja: 17.04.2024 17:54

Wiele osób decyduje się na to, by oprócz płotu lub siatki ogrodzić swoją działkę żywopłotem. To nie tylko naturalna bariera, ale przede wszystkim piękna dekoracja. Jeśli szukasz rośliny, która się do tego nadaje, postaw na wiąz syberyjski.

Wiąz syberyjski, nazywany też wiązem Turkiestanu to coraz bardziej popularna w Polsce roślina do ogrodu. Choć to krzaczaste drzewo pochodzi z terenów Chin i Syberii, świetnie sprawdzi się, jako żywopłot także w naszym kraju.

Co ważne, wiąz syberyjski nie tylko szybko rośnie, ale także nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uprawą poradzą sobie więc również początkujący ogrodnicy.

Wiąz syberyjski - idealny na żywopłot

W zależności od odmiany oraz warunków panujących w miejscu jego uprawy, wiąz syberyjski może osiągnąć od pięciu do nawet 20 metrów. Ma ciemnozielone liście o eliptycznym kształcie, które tworzą gęstą barierę przed np. wzrokiem sąsiadów czy ulicznym kurzem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiosną, a dokładnie w kwietniu i maju, zanim jego liście w pełni wyrosną, pojawiają się na nim drobne kwiaty. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że rośnie bardzo szybko. W ciągu jednego sezonu potrafi się powiększyć o 1,5 do 2 m. Dlatego jednak warto pamiętać o regularnym przycinaniu.

Uprawa wiązu syberyjskiego

Wiąz syberyjski nie ma szczególnych wymagań, choć zdecydowanie lubi nasłonecznione miejsca oraz próchnicze, wilgotne gleby. Jeśli zapewni mu się dobre stanowisko i nie zapomni o regularnym przycinaniu, szybko zapewni nam elegancką, gęstą ogrodową ścianę.

Jest też odporny na susze i wiele chorób, które trapią tego typu rośliny, a także doskonale znosi niskie temperatury, dzięki czemu nie ma potrzeby, by zabezpieczać go przed zimą. Najlepiej sadzić go wiosną lub jesienią.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta