Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
kuchnia

Posiłki w rodzinnym gronie – jak dobrać odpowiednie dodatki?

Wspólne spożywanie posiłków niesie za sobą wiele korzyści. Udowodniono, że regularne zasiadanie do stołu w rodzinnym gronie pozwala zredukować stres i pomaga zdrowiej się odżywiać. Dlatego warto pielęgnować ten zwyczaj i zadbać o jego odpowiednią oprawę.

Share
Posiłki w rodzinnym gronie – jak dobrać odpowiednie dodatki?
Źródło: Materiały prasowe
d3g7jex

Wystarczy kilka dobrych praktyk i drobnych akcesoriów, by nadać każdemu posiłkowi odświętnego charakteru. Elegancka zastawa i dobrej jakości sztućce to podstawa, ale warto pamiętać również o dodatkach, które uczynią codzienne spotkania przy stole naprawdę wyjątkowymi. Specjaliści z Black Red White podpowiadają, jak sprawić, by wspólne zasiadanie do stołu było pięknym rodzinnym rytuałem, któremu towarzyszą nie tylko zachwyty nad smakiem potraw, ale również doznania estetyczne wynikające z aranżacji przestrzeni.

Obrus, bieżnik czy podkładka? Czyli zaczynamy od podstaw

Klasyczne przybranie stołu nie może obejść się bez subtelnego obrusa w stonowanych kolorach lub eleganckiego, ozdobnego bieżnika. Te elementy stanowią bazę dla tworzenia dalszej aranżacji – podkreślają urodę porcelanowych talerzyków czy półmisków wypełnionych pysznymi daniami.
Na co dzień wystarczy jednak ułożenie na stole praktycznych podkładek, które będą stanowiły delikatną ozdobę, a jednocześnie zabezpieczą blat przed uszkodzeniem. Chyba każdy wie, że nie należy stawiać talerzy z gorącymi potrawami bezpośrednio na stole! Tego typu podstawki są również łatwiejsze w czyszczeniu niż obrus – wystarczy zdjąć je ze stołu i otrzepać lub umyć pod bieżącą wodą.

Wybór podstawek jest ogromny. Mogą być wykonane z filcu, silikonu, winylu lub innych materiałów. Występują w różnych kolorach i kształtach – niektóre z nich są ozdobione eleganckim ornamentem lub wyglądają jak ażurowe serwety. Dzięki tej różnorodności łatwo dopasować je do ogólnej stylistyki mieszkania.

Black Red White, podkładka, 8,12 zł Materiały prasowe
Black Red White, podkładka, 8,12 zł Źródło: Materiały prasowe
White, podkładka, 1,99 zł Materiały prasowe
White, podkładka, 1,99 zł Źródło: Materiały prasowe
Black Red White, podkładka 6,99 zł Materiały prasowe
Black Red White, podkładka 6,99 zł Źródło: Materiały prasowe

Zbliżenie na szczegóły – świece i serwety

Codzienna aranżacja stołu nie powinna być jednak pozbawiona delikatnych dekoracji. Wystarczy kilka szczegółów, by urozmaicić ją i sprawić, aby wspólne posiłki upływały w jeszcze przyjemniejszej atmosferze. Dodatki nie muszą zajmować dużo miejsca – na stole można ustawić np. wąski wazon (np. szklany wazon w kształcie cylindra) ze świeżymi kwiatami lub wysoki świecznik. Doskonale sprawdzą się także świece zapachowe w szkle, rozsiewające po pokoju przyjemne, relaksujące aromaty.

Red White, świecznik szklany, 14,99 zł Materiały prasowe
Red White, świecznik szklany, 14,99 zł Źródło: Materiały prasowe
Black Red White, świecznik szklany, 10,99 zł Materiały prasowe
Black Red White, świecznik szklany, 10,99 zł Źródło: Materiały prasowe

Warto również ułożyć na stole serwetki – dobrze sprawdzą się zarówno te wykonane z materiału, jak i papierowe. Można położyć je przy każdym nakryciu lub umieścić w specjalnym serwetniku, który pozwoli utrzymać czystość w trakcie posiłki. Będzie jednocześnie pełnił rolę subtelnej ozdoby.

d3g7jex

Z myślą o dzieciach – kolorowa zastawa

Dzieci w szczególny sposób czerpią korzyści z rodzinnych spotkań przy stole. Okazuje się, że jedzą wtedy więcej owoców i warzyw, a mniej tłustych i zbyt kalorycznych dań niż rówieśnicy, którzy spożywają posiłki sami przed monitorem komputera lub przed telewizorem. Badania pokazują również, że dzięki wspólnym obiadom lub kolacjom maluchy mają bogatszy zasób słownictwa, a nawet… lepsze oceny w szkole.

Warto więc zachęcić dziecko do wspólnych posiłków i spędzania czasu w gronie rodziny. Dobrym pomysłem będzie podarowanie maluchowi specjalnej mini zastawy – kolorowych talerzyków, kubków z wizerunkami zwierząt lub ulubionych postaci z bajek (np. kubki Sówka od Black Red White). Należy zadbać również, by same posiłki były jak najbardziej kolorowe – dziecięce porcje można skomponować tak, by tworzyły zabawne kształty. W ten sposób nawet największy niejadek poczuje się przy stole wyjątkowo.

Black Red White, kubek Sówka, 9,75 zł Materiały prasowe
Black Red White, kubek Sówka, 9,75 zł Źródło: Materiały prasowe

Wspólne posiłki mogą stać się zatem nie tylko okazją do rozmów w rodzinnym gronie i smakowania pysznych domowych dań, ale również autentycznym rytuałem. Warto dołożyć wszelkich starań, by ta tradycja nie zanikła w natłoku codziennych obowiązków. Drobne, ale pieczołowicie dobrane akcesoria na pewno pomogą w utrwaleniu tego zwyczaju.

d3g7jex

Podziel się opinią

Share
d3g7jex
d3g7jex