Potliwość stóp - jak walczyć z nieprzyjemnymi dolegliwościami?
Nadpotliwość stóp bywa bardzo uciążliwa w życiu codziennym, w tym relacjach z innymi ludźmi. Główną przyczyną są choroby, jednak istnieją różne — farmaceutyczne i domowe — sposoby, które pomagają w walce z nadmiernym poceniem się.
01.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 12:37
Dlaczego stopy się pocą?
Choć pocenie zapewnia prawidłową termoregulację organizmu, to nadmiernie pocące się stopy wywołują duży dyskomfort, który dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci.
Do głównych przyczyn zaliczane są przede wszystkim zaburzenia gospodarki hormonalnej, w tym problemy z tarczycą. Ponadto zwiększony stres oraz silne emocje mogą powodować, że gruczoły wydzielają więcej potu.
Wśród czynników zewnętrznych najczęściej wymieniana jest nieodpowiednia dieta, w której brakuje witamin oraz składników mineralnych. Stopy częściej pocą się również podczas wysiłku (pracy czy aktywności fizycznej), a także długiego przebywania na słońcu.
Obuwie, które nie oddycha, również może doprowadzić do pocenia się nóg oraz towarzyszącego mu nieprzyjemnego zapachu. Na nadmierne pocenie się stóp ma wpływ również genetyka.
Wejdź na WP radarOkazji i znajdź kosmetyki do stóp jeszcze taniej.
Pamiętajmy także, że na stopach, które za bardzo się pocą, może dojść do poważnej infekcji, w tym grzybicy stóp. Śliska i wilgotna powierzchnia to idealne środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.
Jak walczyć z nadpotliwością stóp?
Istnieje dużo sposobów na walkę z nadpotliwością stóp. W tym wypadku bardzo ważna jest codzienna bardzo dokładna pielęgnacja stóp. Ponadto warto sprawdzić rodzaj obuwia.
Jeśli problem dotyka nas głównie w okresie letnim, warto wymienić plastikowe klapki na sandały z miękkiej skóry. Jesienią oraz zimą również zwracajmy uwagę na wygodne obuwie z naturalnych materiałów. Warto wybrać także skarpetki bambusowe zamiast syntetycznych par oraz rajstop. Do wnętrza buta najlepiej wsypać kwas borowy, który zneutralizuje brzydki zapach.
W walce z nadpotliwością stóp pomoże nam również dezodorant do stóp, który nie tylko zniweluje nieprzyjemny zapach, ale również minimalizuje działanie gruczołów potowych. Dezodorant w żelu nakłada się na noc. W aptekach są dostępne specjalne preparaty, które mają w składzie m.in. alaninę powściągającą działanie gruczołów.
Jeśli stosowanie różnych kosmetyków nie pomaga, warto udać się do dermatologa — ustali dokładną przyczynę oraz sposób leczenia. Jednym z zabiegów chirurgicznych, który pomaga w walce, jest sympatektomia. Zabieg polega na nacięciu gruczołów potowych.
Domowe sposoby na nadmierne pocące się stopy
Zanim wybierzemy się do dermatologa, możemy wypróbować jeden ze sprawdzonych domowych sposobów. Stopy warto moczyć w roztworze z letniej wody i szklanki soli. Zamiast soli możemy wykorzystać jedną lub dwie saszetki czarnej herbaty. Po 20 minutach należy dokładnie wysuszyć stopy ręcznikiem, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami.