UrodaPowrót do przeszłości. Trądzik u osób dorosłych

Powrót do przeszłości. Trądzik u osób dorosłych

Choć trądzik kojarzymy głównie z młodzieżą, czasami może nas dotknąć nawet po trzydziestce. Co powoduje trądzik u dorosłych i jak sobie z nim radzić?

Powrót do przeszłości. Trądzik u osób dorosłych
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Michał Leszczyński

Okres dojrzewania dla ponad 80 proc. młodych ludzi oznacza walkę z trądzikiem – zaskórnikami, grudkami i krostami. Są one często powodem dyskomfortu, stresu oraz braku akceptacji. Bez odpowiedniej pielęgnacji i leczenia skóry trądzikowej może dochodzić do powstania trwałych blizn na skórze. Trądzik ma złożone przyczyny i może pojawić się w każdym wieku.

Konsekwencja nadgorliwości

Skąd bierze się natrętny trądzik? Patogeneza powstawania "pryszczy" ma kilka przyczyn. Tworzą się one w wyniku nadmiernej ilości sebum (łoju) produkowanego w skórze przez gruczoły łojowe. Sebum wytwarzane w normalnej ilości ma korzystny wpływ na skórę – chroni ją i nawilża. Oprócz zwiększonej produkcji łoju, dochodzi do zamknięcia gruczołów przez czop rogowy a następnie do kolonizacji bakteriami Propioni bacteriumacnes. Wytwarza się stan zapalny i tak powstaje trądzik.

Wiemy już jak powstają "pryszcze". Pora zastanowić się, co pobudza gruczoły łojowe do zgubnej nadgorliwości. Czynią to: zaburzenia hormonalne, stres, zła dieta, a także czynniki zewnętrzne. Jak widać, żadne z nich nie jest zarezerwowane dla wieku młodzieńczego.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3] Źródło zdjęć: © WP

Trądzik u osób dorosłych

Jeśli pomimo upływu lat wciąż zmagamy się z trądzikiem, to z pewnością najwyższa pora, żeby włączyć właściwą pielęgnację i leczenie. Przede wszystkim powinniśmy w takim wypadku udać się do dermatologa, który zdiagnozuje potrzeby naszej skóry. Bez poznania źródła problemu trudno mu bowiem zaradzić. Musimy jednak zastanowić się dlaczego trądzik się pojawił.
Co możemy zrobić? Przyjrzyjmy się wszystkim przyczynom występowania trądziku wśród osób dorosłych. Zobaczmy, w jaki sposób możemy zmniejszyć częstotliwość pojawiania się tego typu zmian.

  • Zaburzenia hormonalne. Zwykle u większości kobiet dochodzi do nasilenia zmian trądzikowych podczas miesiączki. Jednak są to przemijające i łagodne zaostrzenia. Hormony mają duży wpływ na nasilenie trądziku i czynność gruczołów łojowych. W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych u kobiet należy udać się do lekarza specjalisty i oznaczyć ich poziom (m.in. androgenów i hormonów płciowych oraz prolaktyny). Zwłaszcza gdy występują inne objawy zaburzeń, np. nadmierne owłosienie, niepłodność. Trzeba również wspomnieć o trądziku posterydowym, który może pojawić się po długotrwałym stosowaniu leków z tej właśnie grupy. Pamiętajmy jednak, by przy okazji zadbać o pielęgnację skóry, gdyż podczas każdego leczenia należy stosować preparaty pielęgnacyjne z serii trądzikowej jako terapię uzupełniającą. Kremy nawilżające, preparaty o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym – nie może ich zabraknąć w naszej kosmetyczce.
  • Stres. To jeden z największych wrogów naszego zdrowia, jednak często bagatelizujemy jego działanie. Na skutek stresu w pracy i życiu prywatnym żyjemy w ciągłym napięciu, cierpimy na zaburzenia snu. Wszystko to prowadzi do osłabienia naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, zaburzeń hormonalnych, rozwoju chorób autoagresywnych. Dlatego rada jest prosta – zwolnijmy w codziennym biegu. Nasz organizm podziękuje nam za to między innymi gładką, zdrową cerą i pozwoli cieszyć się lepszym zdrowiem.
  • Dieta. Niektóre nawyki żywieniowe mogą sprzyjać powstawaniu zmian trądzikowych. Posiłki typu fast food, o wysokim indeksie glikemicznym, pełne konserwantów i sztucznych barwników są dla organizmu zgubne w skutkach. Zwiększają poziom insuliny we krwi, powodują insulinooporność, sprzyjają też zaburzeniom hormonalnym. Zamiast burgerów i smażonego kurczaka, przerzućmy się na dietę bogatą w witaminy, cynk, błonnik i kwasy omega-3. Marchewka, orzechy, soja, jajka, jagody, ryby, pieczywo pełnoziarniste – bogata w nie dieta to gwarancja pięknej cery.
  • Czynniki zewnętrzne. Skóra wielu z nas reaguje negatywnie na niektóre czynniki zewnętrzne. Szczególnie jeśli jest to cera z dysfunkcjami. Częste przebywanie na basenie i kontakt z chlorowaną wodą nie są korzystne dla osób z trądzikiem. Ekspozycja skóry na długotrwały wpływ trudnych warunków atmosferycznych, tj. wiatru i mrozu, bez odpowiedniej ochrony, również nie wpływa dobrze na kondycję cery. Jeśli pracujemy w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na działanie podobnych czynników, powinniśmy zadbać o pielęgnację skóry. Używajmy kremów ochronnych, nawilżających oraz preparatów zapobiegających łojotokowi.
  • Leczenie trądziku. Podczas stosowania wielu preparatów miejscowych oraz ogólnych w leczeniu trądziku (nadtlenek benzoilu, adapalen, retinoidy, kwas azelainowy, preparaty przygotowywane według indywidualnych receptur) skóra łatwo się przesusza. W takim wypadku nie możemy zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji. Koniecznie musimy dobrać odpowiednie kosmetyki, aby cieszyć się dobrym wyglądem.

Nie pozwólmy, by trądzik stanął na drodze do naszego dobrego samopoczucia. Jeśli odpowiednio zadbamy o zdrowie, podziękuje nam za to nie tylko cera twarzy. Będziemy mogli wtedy czuć się pewnie i cieszyć się pozytywną energią niezależnie od sytuacji.

Weryfikacja merytoryczna: lek. Joanna Sieniawska

Partnerem artykułu jest Ziaja

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)