Prawnik ostrzega. Za taki pierścionek możesz mieć problemy

Prawnik radzi, jakiego pierścionka zaręczynowego lepiej nie kupować
Prawnik radzi, jakiego pierścionka zaręczynowego lepiej nie kupować

27.01.2024 15:36, aktual.: 27.01.2024 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plaża, słońce, romantyczny nastrój... Zaręczyny to piękna chwila. Okazuje się jednak, że po pytaniu "czy wyjdziesz za mnie?", warto zadać kolejne - o cenę pierścionka. I nie chodzi tu wcale o próżność, ale o przepisy dotyczące opodatkowania darowizny.

Temat opodatkowania pierścionka zaręczynowego jest często przedmiotem zainteresowania wielu par planujących ten dzień. W świetle prawa pierścionek zaręczynowy jest darowizną, więc powinno się zapłacić od niego podatek. W Polsce istnieją jednak limity wartości darowizn, które mogą być zwolnione z opodatkowania.

A jak wygląda to w praktyce? Czy ta romantyczna chwila może zakończyć się kontrolą urzędników?

Podatek za pierścionek zaręczynowy? Magiczna granica 5733 zł

Filmik mecenasa Mateusza Ostrowskiego wzbudził wiele emocji. Autor kanału o nazwie @prawnik.przedsiębiorców opublikował na TikToku filmik z poradą dla przyszłych żon.

- Kobieto, nie przyjmuj zaręczyn, jeśli dostaniesz pierścionek droższy niż 5733 zł - stwierdził, po czym wyjaśnił dlaczego nie warto być w posiadaniu tak drogiego prezentu.

Zgodnie z prawem dotyczącym darowizny obdarowywana pierścionkiem osoba, której składamy oświadczyny, powinna zapłacić od niego podatek. Dzieje się tak, ponieważ nie należy ona do rodziny i grona osób spokrewnionych. Nie ma znaczenia również to, że w przyszłości zostanie żoną mężczyzny, od którego otrzymała hojny podarek.

- Musisz zapłacić od tego podatek wynoszący 12 proc. od darowizny, ponieważ narzeczeni w świetle prawa są wobec siebie obcymi osobami - tłumaczy mecenas Mateusz Ostrowski.

Podatek od darowizn za pierścionek. Przepis trudny do udowodnienia?

Wideo wywołało masę komentarzy. Niektórzy widzowie twierdzą, że przepis istnieje tylko na papierze, bo urzędnicy nie mają odpowiednich środków, by go weryfikować.

"A jak udowodnią darowiznę?" "Kto to sprawdza?" - pytają internauci.

"Czyli jak chłop mi się oświadczy, to mam pierw zapytać za ile pierścionek, a potem odpowiedzieć" - pisze jedna z kobiet, wskazując na kuriozum całej sytuacji. "Jeśli dostaniesz pierścionek, to nie sprawdzaj lepiej jego ceny" - komentuje inna. "Kto kupuje tak drogie pierścionki?" - żartuje kolejna z obserwujących.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (80)