Prezent na mikołajki wykonaj własnymi rękami. Będzie bezcenny
Każdy rodzic wie, jak cenne mogą być prezenty wykonane własnoręcznie. Prosta laurka na Dzień Matki potrafi wywołać uśmiech na twarzy nawet w środku jesieni. Niektóre mamy skrzętnie przechowują pierwsze rysunki swoich dzieci na dnie szuflady. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odwdzięczyć się dziecku i na nadchodzące mikołajki podarować mu własnoręcznie zrobioną zabawkę.
22.11.2017 | aktual.: 22.11.2017 15:40
W tym artykule znajdziesz kilka interesujących inspiracji i przykładów prezentów, które możesz przygotować samodzielnie. By stworzyć małe arcydzieło, wystarczy garść podstawowych materiałów i nieco zdolności manualnych.
Skompletuj materiały
Do uszycia maskotki lub lalki potrzebujesz przede wszystkim materiału: bawełny, filcu lub pluszu. Najlepiej przygotować kilka wzorów i dowolnie je mieszać, trzymając się jednak pewnych konwencji – miś musi być puszysty, a lalka musi mieć kolorową sukienkę. Potrzebujesz również wypełnienia, mogą to być na przykład kulki silikonowe lub naturalny, bawełniany wypełniacz. Poza tym niezbędne będą również rozmaite dodatki: kulki, guziki, wstążki, igły, nici, oraz przede wszystkim maszyna do szycia. Dobór odpowiednich materiałów zależy oczywiście od tego, jaką maskotkę planujesz uszyć. Dobrze jest zacząć od czegoś prostego.
Zacznij od czegoś prostego
Na pierwszy ogień warto sprawdzić się, wyszywając pluszowego misia. Jeśli będziesz postępować zgodnie z poradami, powinno pójść dość łatwo. Na początek przygotuj szablon, według którego powycinasz materiał. Najprostsze szablony, które znajdziesz w internecie, zakładają wycięcie jedynie dwóch skrawków materiału, będących przodem i tyłem maskotki. Po wycięciu wystarczy zszyć obie części ściegiem prostym po lewej stronie, przeciągnąć materiał tak, by szew znajdował się wewnątrz maskotki, a następnie wypełnić ją. Pamiętaj, by co jakiś czas sprawdzać ułożenie się puchu wewnątrz zabawki, inaczej będziesz musiała raz po raz poprawiać swoją pracę. Uszu nie trzeba wypychać, do ich usztywnienia wystarczy użyć filcu, który następnie obszyjesz materiałem.
Po części głównej nadchodzi pora na zdobienia. Przy pomocy kordonek możesz wyszyć buzię misia i naszyć ozdobne łatki. Oczy do maskotek i nos przyczepiamy na końcu, jeśli ich nie masz, możesz zastąpić je czarnymi guzikami. Do tego wystarczy dobrać proste ubranko, i gotowe. Pośród szablonów znajdziesz również te bardziej skomplikowane, w których każdą część maskotki przyszywasz do tułowia osobno. Nie jest to zadanie łatwe i nietrudno się przy nim pogubić, jednak tak przygotowany pluszak będzie wyglądał, jak zdjęty prosto ze sklepowej półki.
Problemy z włosami
Przygotowanie lalki jest nieco bardziej czasochłonne, ze względu na to, że poza samą maskotką musisz zadbać o jej włosy. Najprostszym sposobem będzie wycięcie ich z filcu. Jeśli jednak chcesz, aby twoje dziecko miało lalkę z włosami, które będzie można czesać i dowolnie splatać, możesz spróbować je wyszyć. To praca na kilka godzin, niemniej istnieją szybsze sposoby. Wystarczy pociąć włóczkę na kilkadziesiąt równych kawałków, a potem połączyć je na środku, przyklejając lub przyszywając ją do paska materiału. W ten sposób powstanie przedziałek i dwa pasma po obu jego stronach. Teraz wystarczy już tylko doszyć włosy do głowy lalki paskiem do dołu, i gotowe.
Kalendarz adwentowy
Dobrym prezentem, który możesz wręczyć dziecku jeszcze przed mikołajkami, jest własnoręcznie przygotowany kalendarz adwentowy. Ta nieco zapomniana tradycja jest dla dziecka bardzo ważna. Nie tylko wzmacnia radość z oczekiwania na Boże Narodzenie, ale wprowadza w świąteczny nastrój już z początkiem grudnia. Istnieje kilka sposobów na zrobienie takiego kalendarza w domu. Możesz wyszyć kilkadziesiąt kieszonek na kawałku materiału i do każdej włożyć coś słodkiego. Kieszonki ozdób ulubionymi wzorami, a materiałowy kalendarz zawieś na ścianie. Jeśli masz trochę mniej czasu, przygotuj małe, ozdobne pudełka, przyklej do każdego drobny magnes i przyczep do lodówki. W ten sposób pociecha będzie odliczać dni do świąt wspólnie z całą rodziną.
Dziecko z pewnością doceni wysiłek, który włożyłaś w przygotowanie prezentu mikołajkowego. W ten sposób pokażesz mu, że istnieją rzeczy bardziej wartościowe niż niejeden prezent kupiony w sklepie.