Problemy z paznokciami
Zmiany koloru lub kształtu paznokci mogą być sygnałem choroby. Na niektóre objawy powinnaś zwrócić szczególną uwagę.
10.03.2006 | aktual.: 27.05.2010 23:47
Zmiany koloru lub kształtu paznokci mogą być sygnałem choroby. Na niektóre objawy powinnaś zwrócić szczególną uwagę.
Białe plamki
Wbrew powszechnym przekonaniom nie jest to wynik niedoboru witamin. Najczęściej powstają na skutek niewielkich urazów paznokci np. podczas manicure. Mogą to też być bąbelki powietrza, które przedostały się pod paznokieć. Znikają same, choć u niektórych osób mogą utrzymywać się przez kilka lat.
Ciemne plamki
Pojawiają się pod paznokciem w wyniku urazu, podczas którego doszło do małego krwawienia. Po dwóch lub trzech tygodniach zmiana taka ustępuje sama. Jeśli jednak uraz był na tyle duży, że wytworzył się duży krwiak pod paznokciem, powinnaś udać się do chirurga.
Długo utrzymujące się przebarwienie
Plamka pod paznokciem o zmienionej barwie powinna cię zaniepokoić. Bywa to objaw czerniaka, dlatego trzeba skonsultować się z dermatologiem.
Rozdwojenie i łamliwość
Przyczyną tych dolegliwości jest częste mycie naczyń - paznokcie są naprzemienne moczone i wysuszane. Jednak bywają też sygnałem, że nieodpowiednio się odżywiasz (gwałtownie odchudzasz lub unikasz produktów mięsnych). Takie paznokcie występować mogą także przy chorobach tarczycy.
Paznokieć wrośnięty
W tym przypadku przyczyną jest zła pielęgnacja. Paznokieć (najczęściej palucha stopy) wrasta w otaczające go boczne wały skóry. Dochodzi do rozwoju zapalenia, zakażenia bakteriami, a nierzadko do powstania tak zwanego "dzikiego mięsa" czyli nieprawidłowej tkanki, którą trzeba chirurgicznie usunąć i dodatkowo zastosować antybiotyk.
Grzybica
Jeden lub kilka paznokci zmienia zabarwienie, stają się kruche lub nadmiernie stwardniałe. Zakażenie może utrzymywać się przez wiele lat, długo też się je leczy. Jeśli zaobserwowałaś takie zmiany na paznokciach, koniecznie zgłoś się do dermatologa.
Palce pałeczkowate (tzw. pałeczki dobosza)
W tym przypadku końce palców są poszerzone, a paznokcie mają wygląd szkiełek od zegarka. Czasem jest to wrodzona, dziedziczna cecha. Jednak może też być oznaką chorób układu oddechowego takich jak przewlekły nieżyt oskrzeli, gruźlica, sarkoidoza, astma dziecięca, a nawet nowotwory płuc. Bywa też objawem chorób układu krążenia, wątroby, nowotworów przełyku i żołądka, zakażenia robakami.Paznokcie o wyglądzie szkiełka zegarkowego występują również u chorych z zaburzeniami odżywiania, zatruciem witaminą A oraz narkomanów zażywających haszysz lub heroinę.
Wklęsła płytka paznokcia
Może sygnalizować, że cierpisz na niedobory żelaza. Jest to też objaw towarzyszący chorobom tarczycy oraz łuszczycy. Paznokcie takie często miewają osoby mające częsty kontakt ze smarami, olejami i cementem.
Paznokcie w kształcie rurek
Zagięte po bokach w spód dotyczą głównie stóp. Jest to wynik noszenia zbyt ciasnego obuwia.
Bruzdy poprzeczne
Rozwijają się na paznokciu, gdy w pobliżu dojdzie do zakażenia. Ale jest to również oznaka przewlekłych chorób żołądka i jelit, zaburzeń w odżywianiu, cukrzycy, czy zbyt gwałtownego odchudzania.
Bruzdy podłużne
Są często zjawiskiem naturalnym, mogą jednak występować w schorzeniach dermatologicznych takich jak łuszczyca czy liszaj płaski, a także przy zapaleniu jelita cienkiego, trzustki i przy nadciśnieniu.
Paznokcie naparstkowane
Mają na płytce charakterystyczne, maleńkie wgłębienia (jak na powierzchni naparstka). Może to być (a nie musi) objaw choroby skóry - liszaja płaskiego. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem.
PP