Profesor Bogdan Chazan otworzył szkołę rodzenia. "Każde życie to dar"
01.07.2017 16:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ma krzewić świadome macierzyństwo i uczyć, że każde życie jest darem, nawet jeśli dziecko ma urodzić się chore lub niepełnosprawne. W Przemyślu powstała szkoła rodzenia, której patronować będzie znany ginekolog, profesor Bogdan Chazan.
Szkoła będzie funkcjonować przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej, a od pozostałych różnić ma się głównie podejściem do jeszcze nienarodzonego dziecka. Profesor i jego zespół chcą wspierać młodych rodziców i uświadamiać, że ciąża oraz narodziny dziecka są darem - nawet jeśli ciąża na początku była nieplanowana lub gdy wiadomo, że dziecko urodzi się chore.
- Matka oczekująca narodzin dziecka nie jest przyszłą matką, a istota w jej macicy - przyszłym dzieckiem. Uznajemy każde nienarodzone dziecko za istotę ludzką, mającą prawo do życia i szacunku. Mocno będziemy wspierać też instytucję rodziny i małżeństwa. Ciąża jest przecież momentem, który konsoliduje i wzmacnia związek. Ale nasze drzwi otwarte są także dla samotnych matek. Będziemy otaczać troską rodziny czekające na urodzenie dziecka, dodawać rodzicom otuchy i wiary w siebie, a także rozwijać ich kompetencje rodzicielskie - mówi prof. Chazan w rozmowie z Wirtualną Polską.
Bezpłatnie i dla wszystkich
Szkoła ma być całkowicie bezpłatna, a zajęcia mają objąć między innymi przygotowanie kobiety do porodu, poradnictwo laktacyjne, wsparcie psychologiczne, ocenę rozwoju dziecka i fizjoterapię. Inicjatorom zależy, aby "klientami" placówki mogły zostać osoby niezamożne i wykluczone społecznie.
- Postaramy się docierać do nich różnymi drogami, by zapraszać ich do naszej szkoły. Liczymy na współpracę z poradniami rodzinnymi. W szkole poruszymy też aspekty duchowe, będziemy starali się wzmocnić relację młodych rodziców ze sobą nawzajem oraz z dzieckiem i przekazać im, że pewne wyrzeczenia mogą zaowocować ich większą rodzicielską dojrzałością. Dając życie, rodzice sami otrzymują nowe życie i nowe powołanie, a dziecko jest owocem ich udziału w dziele stworzenia - mówi prof. Chazan.
- Pamiętajmy, że ciąża czasem bywa niechciana, czasem pojawia się w warunkach braku akceptacji. Bywa też tak, że płód jest chory. Szkoła rodzenia, którą tworzy Caritas Archidiecezji Przemyskiej jest dla tych wszystkich, którzy potrzebują wsparcia. Naszą podstawową dewizą jest to, że do istnienia i do życia powołuje Bóg, który jest Miłością - mówi ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Osobiste spotkanie
Profesor Chazan będzie osobiście angażował się w działalność szkoły. Pojawi się na każdych pierwszych zajęciach cyklu, by porozmawiać z młodymi rodzicami. Grupy będą kameralne, liczące maksymalnie sześć par dla pełnego komfortu rodziców.
- Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy myśleć o większej ilości kursów - przekonuje ginekolog.
Profesor Bogdan Chazan stał się bohaterem wielu publikacji medialnych, po tym, gdy odmówił kobiecie w 22. tygodniu ciąży wykonania aborcji, pomimo uszkodzenia płodu. Powołał się wówczas na klauzulę sumienia, czym rozpoczął dyskusję na temat prawa kobiet do usunięcia ciąży. W wyniku tej decyzji lekarz został odwołany z funkcji dyrektora szpitala, którym kierował. Sprawa odbiła się szerokim echem w opinii publicznej, wywołując skrajne opinie, w zależności od światopoglądu komentatorów.