Prysznic bez brodzika w bloku. Najważniejsze zagadnienia

Prysznic bez brodzika w bloku. Najważniejsze zagadnienia
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Marlena Kostyńska

09.01.2019 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prysznic bez brodzika to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które stopniowo zyskuje na popularności w nowoczesnym budownictwie. Głównym problemem w przypadku konstrukcji takiej kabiny prysznicowej jest jej kłopotliwy montaż, wymagający gruntownego remontu. Jak zatem wygląda kwestia prysznica bez brodzika w bloku?

Prysznic bez brodzika w bloku – podstawy

Prysznic bez brodzika to najczęściej otwarta kabina prysznicowa określana również jako kabina walk-in. Wyróżnikiem takiego prysznica jest zupełny brak brodzika, ale dość specyficznym rozwiązaniem wykorzystywanym w prysznicach walk-in bywa też bardzo niski brodzik wpuszczany w podłogę. W tym ostatnim przypadku efekt jest dość podobny do sytuacji, gdy brodzika nie ma wcale.

Wybór prysznica bez brodzika w bloku ma swoje plusy i minusy. Główną zaletą takiego rozwiązania jest wygoda użytkowania ze względu na oszczędność miejsca. Szczególnie w małej łazience praktyczne może być wykorzystanie wnęki czy narożnika, ponieważ konieczność dopasowania brodzika o odpowiednich wymiarach zostanie wykreślona z listy niedogodności. Z drugiej strony musimy liczyć się z podstawową wadą kabiny bez brodzika, która w niektórych przypadkach przekreśli szansę jej montażu w blogu. Chodzi tu o konieczność instalacji odwodnienia w podłodze, które jest dość złożoną kwestią i nie wszędzie będzie możliwy jego montaż.

Prysznic bez brodzika w bloku – montaż

Montaż prysznica bez brodzika w bloku jest kwestią dość kłopotliwą, ponieważ wymaga zastosowania odpływu w podłodze (np. liniowego), a także nachylenia podłogi pod odpowiednim kątem oraz skutecznej izolacji natrysku. Utworzenie tej konstrukcji wymaga generalnego remontu łazienki, ale może się okazać, że strop jest zbyt cienki, by kabina prysznicowa bez brodzika w ogóle wchodziła w grę. O wiele prościej postarać się o prysznic bez brodzika, jeśli blok jest dopiero na etapie budowy.

Prysznic bez brodzika w bloku – odwodnienie

Jeśli zdecydujemy się na prysznic bez brodzika w bloku, niezwykle ważne okaże się skuteczne odwodnienie. Nawet najmniejsze zaniedbanie w tym zakresie może doprowadzić do zalania łazienki własnej lub sąsiada, a także sporych strat w przypadku konieczności przeprowadzenia napraw.

Jak wygląda kwestia odwodnienia kabiny bez brodzika? Pierwszy element to odpływ oraz instalacja kanalizacyjna umieszczone pod powierzchnią podłogi. Prysznic bez brodzika wymaga zastosowania jednego z kilku rodzajów odpływów, a więc odpływu liniowego, odwodnienia punktowego lub odwodnienia łukowego. Żeby system odwodnienia był skuteczny, podłoga musi być wyprofilowana w taki sposób, by otrzymać 2-procentowy spadek. Niezwykle istotna jest też wydajność odpływu, która powinna odpowiadać wydajności słuchawki natryskowej.

Prysznic bez brodzika w bloku – podłoga

System kanalizacyjny powinien zaprojektować specjalista, dopasowują go do warunków panujących w danym mieszkaniu. W celu zabezpieczenia łazienki w bloku przed zalaniem konieczne jest przygotowanie odpowiedniej hydroizolacji podłogi i ścian. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty takie jak masy uszczelniające (dobre do podłóg), folie w płynie (sprawdzą się do zabezpieczenia ścian), a także taśmy uszczelniające (do narożników czy brzegów odpływu). Na właściwie zabezpieczonych przed wodą powierzchniach kabiny prysznicowej można ułożyć płytki, stosując przy tym odpowiednią zaprawę wodoodporną.

Pamiętajmy, że na montażu prysznica bez brodzika w bloku nie powinniśmy oszczędzać. Jeżeli już decydujemy się na to rozwiązanie, dobrej jakości materiały to podstawa do uzyskania bezawaryjnej i funkcjonalnej kabiny prysznicowej, która nie będzie wymagała dodatkowych inwestycji w częste naprawy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także