FitnessPrywatne ubezpieczenia zdrowotne coraz popularniejsze

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne coraz popularniejsze

W publicznych przychodniach i szpitalach wciąż jest problem z dostępem do usług medycznych. Na wizytę u specjalisty trzeba czekać kilka tygodni, a pacjenci nie są zadowoleni z lekarzy. Problem ten mogą rozwiązać prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne coraz popularniejsze
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

02.09.2010 | aktual.: 02.09.2010 14:19

W publicznych przychodniach i szpitalach często przewija się jeden problem, a jest nim utrudniony dostęp do usług medycznych. Na wizytę u specjalisty trzeba czekać kilka tygodni, a pacjenci coraz częściej odczuwają, że są przez lekarzy traktowani taśmowo. Problem ten mogą rozwiązać prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

 Prywatne ubezpieczenia zdrowotne obejmują – w zależności od wykupionego pakietu – leczenie ambulatoryjne jak i również leczenie szpitalne.  mówi Mirosława Krzyżanowicz, doradca ds. ubezpieczeń i inwestycji, członek MDRT.  W zakres leczenia szpitalnego wchodzą z góry określone postępowania medyczne i wysokość świadczenia należnego do wypłaty za te postępowania. Rozumiejąc termin postępowań medycznych należy rozumieć postępowanie diagnostyczne, leczenie zachowawcze i operacyjne.  dodaje Mirosława Krzyżanowicz.

Świadczenie należne może być wypłacone w kilku wysokościach, przy czym jego wysokość uzależniona jest od wykupionej opcji.
minimalne, które pokryje 30% ceny danego postępowania medycznego,
optymalne, pokrywające 70% ceny,
maksymalne, pokrywające 100% kosztów.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne, a osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło Wszyscy, którzy pracują na umowę o dzieło mają dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnegoubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Miesięczna składka ustalana jest odgórnie i na miesiące lipiec, sierpień, wrzesień 2010 wynosi 306,18 zł. Natomiast wszyscy ci, którzy nie byli wcześniej ubezpieczeni, a chcą zostać objęci ubezpieczeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązani są zapłacić frycowe.

W okresie od 3 miesięcy do roku od wniesienia opłaty dodatkowej w wysokości 680,41 zł
w okresie powyżej 1 roku do 2 lat w wysokości 1 701,03 zł
w okresie powyżej 2 lat do 5 lat w wysokości 3 402,05 zł
w okresie powyżej 5 lat do 10 lat w wysokości 5 103,08 zł
w okresie powyżej 10 lat w wysokości 6 804,10 zł
(źródło: www.nfz.gov.pl )

Drugim wyjściem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, jednakże przed dokonaniem wyboru musimy koniecznie sprawdzić, co oferuje dany ubezpieczyciel, jak również czy w najbliższej okolicy znajdują się placówki medyczne i szpitale mające podpisaną z firmą ubezpieczeniową umowę.

 Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogłyby całkowicie zastąpić te z NFZ, ale służba zdrowia musi być całkowicie sprywatyzowana, gdyż na tym etapie nie ma jeszcze dostępu do wszystkich placówek i usług medycznych, na które można by było wykupić prywatne ubezpieczenia zdrowotne w pełni pokrywające każde leczenie.  tłumaczy Mirosława Krzyżanowicz, doradca ds. ubezpieczeń i inwestycji, członek MDRT.

Bolączką prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest również wspomniana już dostępność placówek. Zazwyczaj problem ten dotyczy mieszkańców małych miast i wsi. Kliniki i szpitale oferujące kompleksowe leczenie znajdują się najczęściej w dużych aglomeracjach miejskich, a przecież chory człowiek nie zawsze jest w stanie przemierzać wiele kilometrów po to, aby zasięgnąć porady i pomocy lekarza.

Zachorujesz, to płać!

Nagłe zachorowania i wypadki mogą zdarzyć się każdemu. Co jednak zrobić w razie nagłego wypadku, kiedy w pobliżu nie ma żadnej placówki i szpitala współpracującego z ubezpieczycielem? Otóż w każdym szpitalu czy przychodni lekarze muszą udzielić osobie potrzebującej pomocy, nawet, jeżeli jest to osoba nieubezpieczona bądź korzystająca z usług prywatnego ubezpieczyciela. Po zakończonym leczeniu zostaje wystawiony, zazwyczaj słony, rachunek, który pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni.  Kosztów operacji czy też innych zabiegów wykonywanych w szpitalach lub klinikach jednego dnia nie pokrywa ubezpieczyciel, lecz pacjent. Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie za postępowanie medyczne podczas takiego pobytu, które zrekompensuje poniesiony koszt.  dodaje Mirosława Krzyżanowicz.

W tym miejscu nasuwa się pytanie, skąd wziąć tyle pieniędzy, aby zapłacić za udzielenie pomocy, oraz w jakim terminie ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze – czy to będzie zwrot całości, czy jedynie procent od wydanej sumy? Podobne pytania można zadawać w nieskończoność, jednak nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Powód? Każdy ubezpieczyciel ustala swoje zasady.

Wady i zalety prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Największą zaletą prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest to, że osoby posiadające możliwości finansowe mogą wykupić ubezpieczenie, w ramach którego mogą zabezpieczyć sobie dostęp do leczenia bez okresu oczekiwania (jaki jest w ramach NFZ) na wizyty u specjalistów, zabiegi czy leczenie szpitalne.  Osoby korzystające z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych zwalniają miejsce na usługi medyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób, których nie stać na wykupienie takiego ubezpieczenia. Inną zaletą tego rodzaju ubezpieczeń jest również fakt, że osoby nieopłacające składek na ubezpieczenie społeczne mogą wykupić ubezpieczenie prywatne.  podsumowuje Mirosława Krzyżanowicz, doradca ds. ubezpieczeń i inwestycji, członek MDRT.

Dlaczego decydujemy się na zakup prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych?
chcemy mieć zapewniony swobodny dostęp do lekarzy specjalistów,
chcemy leczyć się w komfortowych warunkach i miłej atmosferze,
liczymy na przychylność i okazanie zainteresowania naszym przypadkiem przez lekarzy,
chcemy zapewnienia najwyższej jakości świadczonych usług,
chcemy komfortowych warunków podczas pobytu w szpitalu (osobnych sal, dobrych posiłków, pomocy psychologa, obecności konsultanta).

Źródło artykułu:WP Kobieta
nfzleczeniesłużba zdrowia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)