Przelew niższy o 200 zł. Tyle mogą stracić emeryci

Przelew niższy o 200 zł. Tyle mogą stracić emeryci

Tegoroczna 13. emerytura może nie być tak wysoka, jak się wydaje
Tegoroczna 13. emerytura może nie być tak wysoka, jak się wydaje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Warszewski
08.02.2023 13:12, aktualizacja: 08.02.2023 14:11

W czasie inflacji i wzrostu cen każde dodatkowe pieniądze to dla emerytów ważna sprawa. Okazuje się jednak, że tegoroczna "trzynastka" może nie być taka, jakiej się spodziewali.

Waloryzacja świadczeń ma nastąpić 1 marca 2023 roku, a już 9 lutego Główny Urząd Statystyczny ma się podzielić ostatnimi ważnymi danymi, które wpłyną na to, ile dokładnie wyniesie podwyżka. Choć wstępnie przewidywano, że emerytury wzrosną o 13,8 proc., w rozmowie z radiową Jedynką wiceminister Sławomir Szwed powiedział, że w emeryci mogą liczyć na zwiększenie swoich świadczeń o 14,8 proc.

Trzynasta emerytura. Tyle prawdopodobnie wyniesie

Podobnie jak wszystkie świadczenia, także i trzynasta emerytura, czyli dodatkowy, coroczny zastrzyk gotówki dla emerytów i rencistów, podlega waloryzacji. Zgodnie z ustawą, jej wysokość to kwota minimalnej emerytury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z wyliczeń, jakimi podzielił się serwis Super Biznes, wynika, że tegoroczna trzynasta emerytura ma wynieść 1588,44 zł brutto. Przypomnijmy, że w 2022 r. emeryci otrzymali dodatkowo 1338,44 zł brutto.

Świadczenie może nie być tak wysokie

Niestety tegoroczna "trzynastka", mimo waloryzacji, może okazać się jeszcze mniejsza. Wszystko przez brak pewnego rozporządzenia Ministerstwa Finansów, które obowiązywało w ubiegłym roku.

Jak zauważa Super Biznes - w 2022 r. od trzynastej emerytury odciągano jedynie składkę zdrowotną, nie pobierano od niej podatku. W efekcie budżety seniorów zasiliła kwota 1217,98 zł netto. W tym roku wciąż nie wydano takowego rozporządzenia, więc od zwaloryzowanej kwoty może zostać odjęta nie tylko składka zdrowotna, ale i podatek, co dodatkowo zmniejszy kwotę, jaką emeryci będą mogli otrzymać "na rękę".

Jeśli więc rozporządzenia nie będzie, seniorzy otrzymają podobną kwotę do tego, co było w 2022 r. Z kolei jeśli stosowne rozporządzenie się pojawi to - jak wynika z obliczeń serwisu Super Biznes - 13. świadczenie powinno wynieść 1445,48 zł netto.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta