Przemysław Czarnek chce walczyć z otyłością u uczennic. Zapowiedział dodatkowe zajęcia
Przemysław Czarnek znany jest ze swoich osobliwych wypowiedzi, które często można nazwać kontrowersyjnymi. Ostatnio było bardzo głośno na temat słów ministra dotyczących Strajku Kobiet wygłoszonych podczas jego niespodziewanej wizyty na KUL. Teraz Czarnek postanowił skomentować sytuację z otyłością wśród młodzieży.
04.02.2021 11:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas wizyty w TVP Przemysław Czarnek opowiedział o problemie otyłości wśród młodzieży, który ma być istotną sprawą w przypadku powrotu do szkół. Minister stwierdził, że planuje wprowadzić dodatkowe zajęcia SKS (skierowane głównie do dziewcząt), ponieważ u nich problem jest poważny.
Plan ministra w związku z otyłością
Podczas rozmowy na antenie Telewizji Polskiej Czarnek przedstawił plany resortu oświaty wobec uczniów, którzy niedługo powrócą z nauki zdalnej. Przede wszystkim program ma skupić się na walce z otyłością, krótkowzrocznością oraz innymi wadami wzroku, a także pomocy psychologicznej dla dzieci, dodatkowych zajęciach pomagających uczniom nadrobić możliwe zaległości.
Szef MEiN dodał także, że resort zamierza jeszcze wprowadzić dodatkowe zajęcie SKS skierowane do dziewcząt, ponieważ "tu jest większy problem" - według słów ministra. Jak się okazuje, Czarnek nie orientuje się w danych, które rzeczywiście odnoszą się do problemu otyłości wśród polskiej młodzieży.
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (w 2018 roku) u młodzieży w wiek 11-15 lat wynika, że "nadmierna masa ciała występuje u 29,7% chłopców i 14,3% dziewcząt".
Z kolei w latach 2014-2018 odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała wzrósł z 19,9% do 21,7%, ale wciąż silniejsze tendencje są zauważalne u chłopców. Raport UNICEF wskazuje również na to, że Polska zajęła dopiero 31. miejsce w rankingu jakości życia dzieci. Natomiast około 50% młodych ludzi ma silne kompleksy i uważa, że są za grubi albo za szczupli – w większości przypadków sprawa dotyczy dziewczynek. Kwestie kompleksów wskazała Ewa Falkowska dyrektor ds. Advocacy w UNICEF Polska na antenie TOK FM.
Problem otyłości wśród młodzieży w Polsce w przewadze dotyczy chłopców, a nie dziewczynek, jak błędnie twierdzi minister Czarnek. Kompleksy, z jakimi walczą młodzi także powinny być ujęte w programie pomagającym dzieciom.