Trwa ładowanie...

Przestrzegaj tych kilku zasad. Skrzydłokwiat zakwitnie

Skrzydłokwiat to naturalny oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Roślina ta jest nie tylko pożyteczna, ale też atrakcyjna - jeśli zadbamy o nią odpowiednio, odwdzięczy się pięknymi, białymi kwiatami. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Skrzydłokwiat to nie tylko piękna, lecz także pożyteczna roślinaSkrzydłokwiat to nie tylko piękna, lecz także pożyteczna roślinaŹródło: Getty Images, fot: Natalia Kokhanova
d3nh2qu
d3nh2qu

Jeśli jeszcze nie mamy go w swojej domowej kolekcji roślin, warto rozważyć jego zakup. Szczególnie przed nadchodzącym sezonem grzewczym - roślina doskonale sprawdza się w roli oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Jest łatwa w uprawie - jeżeli spełnimy niewielkie wymagania skrzydłokwiatu, podziękuje nam pięknymi kwiatami, przypominającymi ptasie skrzydła (stąd jego nazwa).

Gdzie postawić doniczkę?

Gdy rozważamy, jakie miejsce jest dla danej rośliny najbardziej optymalne, dobrze sprawdzić, skąd pochodzi i w jakich warunkach rozwija się naturalnie. Skrzydłokwiat jest rośliną żyjącą w wilgotnych lasach równikowych - najlepiej więc czuje się w miejscach ciepłych, wilgotnych i zacienionych. Cień jest dla rośliny szczególnie ważny - jego odpowiednie natężenie pobudzi roślinę do wzrostu. Gdy słońca jest zbyt dużo, rośnie wolniej, a jego liście jaśnieją, zmieniając kolor na bladozielony.

Roślina będzie się więc dobrze czuła w łazience (pod warunkiem, że będzie miała dostęp do światła dziennego). Dobrym pomysłem, ze względu na jej właściwości oczyszczające, będzie też postawienie jej w sypialni, najlepiej z dala od okna, które w sypialni otwiera się często - roślina nie przepada za przeciągami.

d3nh2qu

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat podlewamy miękką wodą, czyli niskozmineralizowaną. Żeby ją uzyskać, wystarczy zagotować kranówkę, odstawić do wystygnięcia i taką wodą podlewać roślinę. Świetnie sprawdzi się też woda deszczowa. Latem skrzydłokwiat podlewamy nawet 3-4 razy w tygodniu, zimą - 1 lub 2, jednak tylko wtedy, gdy górna warstwa ziemi lekko przeschnie albo gdy zobaczymy, że liście opadają. Nie należy wtedy panikować - już po kilku godzinach od podlania roślina wróci do swojej pierwotnej formy.

Można postawić skrzydłokwiat na większej podstawce wypełnionej kamykami i wodą - zapewni mu to odpowiednią wilgotność powietrza. By ta metoda była skuteczna, w doniczce powinna być odpowiednia warstwa drenażu, żeby korzenie nie stały w wodzie – ta roślina bardzo tego nie lubi. Nie zaszkodzi mu także od czasu do czasu zraszanie liści.

Jak zachęcić do kwitnienia?

Zadbana roślina powinna odwdzięczyć się pięknymi kwiatami. Gdy jest w dobrym stanie, może zakwitnąć nawet zimą, lecz zwykle białe, wydzielające delikatny zapach kwiaty pojawiają się od marca do września, czasem nawet dwukrotnie. By wspomóc kwitnienie, od jesieni można zacząć używać nawozów ze zwiększoną zawartością potasu.

d3nh2qu

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Sprawdzam! Herbapol Polana

d3nh2qu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nh2qu