DomOgródTrik na pelargonie. Wsyp łyżeczkę, a na pewno się odwdzięczą

Trik na pelargonie. Wsyp łyżeczkę, a na pewno się odwdzięczą

Odrobina cukru pomoże odżywić pelargonie i wspomóc ich wzrost
Odrobina cukru pomoże odżywić pelargonie i wspomóc ich wzrost
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dobrila Vignjevic
01.08.2022 15:20, aktualizacja: 17.12.2022 15:53

Pelargonie to rośliny wytrzymałe. Świetnie czują się zarówno w donicach na oknie, jak i na ogrodowych rabatach. Gdy jednak zdarzy nam się je zaniedbać, w łatwy sposób możemy im pomóc. Cukier w ogrodzie to dobry sprzymierzeniec.

Pelargonie są roślinami uwielbiającymi żyzną glebę. By im ją zapewnić, niezbędne jest regularne nawożenie. Nie jesteśmy jednak skazani wyłącznie na popularne w sklepach ogrodniczych nawozy sztuczne. Wielu minerałów i substancji odżywczych jest w stanie dostarczyć glebie składnik, który na pewno każdy z nas ma w kuchni - cukier. Roślina odwdzięczy się szybszym wzrostem i większą liczbą bardziej dorodnych kwiatów.

Jak stosować cukrową kurację?

Oznaką, że roślina zmaga się z niedoborami składników odżywczych mogą być pożółkłe liście i ustanie kwitnienia. To może być dobry czas, by zastosować kurację. Cukier można stosować bezpośrednio na glebę - wówczas wystarczy go rozsypać w proporcji około łyżeczki na doniczkę. Możemy też przygotować cukrowy roztwór do podlewania - do litra wody dodajemy dwie łyżki (30 g). Najwygodniej będzie rozpuścić cukier w ciepłej lub gorącej wodzie, zostawić ją do wystygnięcia i dopiero wtedy podlewać.

Ostrożnie - można przedawkować

Każdy wie, że zbyt wiele cukru nie wpływa korzystnie na zdrowie. Ta zasada tyczy się też roślin. Dlatego należy pamiętać, by "kurację cukrową" przeprowadzać maksymalnie raz w miesiącu. W przeciwnym razie cukier może doprowadzić do pleśni i gnicia rośliny.

Cukier jest też wabikiem na mrówki. Stworzenia te bywają pożyteczne - spulchniają glebę, umożliwiając lepszą cyrkulację wody i powietrza. Żyją jednak w symbiozie z mszycami (bronią ich koloni przed biedronkami), a usypując swój kopczyk, podkopują roślinę od dołu, narażając jej korzenie na wysychanie. Nie każdy więc miło wita w swoim ogrodzie takich gości.

Co jeszcze oprócz cukru?

Pozostając w kręgu naturalnych sposobów na piękne i zadbane pelargonie, warto do wzbogacenia ich gleby wykorzystać też inne naturalne nawozy. W tej roli świetnie sprawdzi się woda po gotowanych warzywach korzeniowych (pod warunkiem, że jest ostudzona i nie była solona), czy specjalny nawóz z banana (jest to woda, w której przez dwa tygodnie moczyła się jego skórka).

Warto też zadbać o podstawową pielęgnację rośliny i reagować na jej potrzeby na bieżąco - obcinać zwiędłe kwiaty, a w wyjątkowo upalne dni podlewać nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta