Przeżył koszmar u zakonnic w Zabrzu. Dostanie pół miliona

Przeżył koszmar u zakonnic w Zabrzu. Dostanie pół miliona

Zapadł wyrok w sprawie odszkodowania dla pana Pawła
Zapadł wyrok w sprawie odszkodowania dla pana Pawła
Źródło zdjęć: © Getty Images
24.07.2023 19:44, aktualizacja: 24.07.2023 20:40

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" - reportaż Justyny Kopińskiej o sytuacji dzieci w Ośrodku Wychowawczym w Zabrzu prowadzonym przez boromeuszki z Trzebnicy wywołał ogromne poruszenie. Okazuje się, że opisana w tekście historia miała swój finał w sądzie. Jednej z ofiar przyznano właśnie pół miliona złotych odszkodowania.

Tą historią żyła cała Polska. Pan Paweł zgodził się opowiedzieć Justynie Kopińskiej o czasach, gdy mieszkał w ośrodku wychowawczym w Zabrzu. Okazało się, że nie mógł tam liczyć na spokój oraz bezpieczeństwo. Siostry zakonne znęcały się zarówno nad nim, jak i nad innymi dziećmi.

Pan Paweł o koszmarze w sierocińcu

W 2014 r. Justyna Kopińska na łamach "Dużego Formatu" opublikowała reportaż, który wstrząsnął naszym krajem. Tekst zatytułowany "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" opowiadał historię dzieci z ośrodka wychowawczego w Zabrzu.

Mężczyzna trafił tam, gdy miał zaledwie 1,5 roku. Miejsce, w którym miał być bezpieczny, zamieniło się dla niego w pole bitwy - codziennie walczył bowiem o przetrwanie. Jak sam opowiadał, był bity, gnębiony i maltretowany. Zdarzało się, że rany, które zadały mu siostry zakonne sprawujące opiekę nad dziećmi, uniemożliwiały mu pójście do szkoły.

"Raz wzięła drewniany wieszak. Biła po całym ciele. Już nie pamiętam, za co. Ale najgorsze były uderzenia w głowę. Tak jakby chciała dostać się do środka" - mówił wówczas pan Paweł. Nad młodszymi dziećmi znęcali się także starsi wychowankowie, jednak wszystko było skutecznie tuszowane przez siostry zakonne.

Rekordowe odszkodowanie dla pana Pawła

Po opublikowaniu przez Justynę Kopińską reportażu zgłosił się do niej adwokat Przemysław Rosati. Prawnik chciał zająć się sprawą pana Pawła i wywalczyć dla niego odszkodowanie za wszystko, co spotkało go we wspomnianym ośrodku.

Po wielu latach Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok. Jak podaje dziennikarka na swoim profilu na Facebooku, wymiar sprawiedliwości przyznał mu zadośćuczynienie w wysokości pół miliona złotych.

"To pierwszy w Polsce tak wysoki wyrok dla ofiary przemocy w sierocińcu" - podkreśliła Kopińska.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (41)
Zobacz także