GotowaniePrzepisyPrzysmak Ligurii

Przysmak Ligurii

Kuchnia włoska jest modna. Pizza, spaghetti, ravioli – to dania znane i cenione na całym świecie.

Przysmak Ligurii

*Proste, kolorowe, różnorodne w smaku, zależnie od regionu. Piemont słynie z białych aromatycznych trufli, które dodaje się do dań wykwintnych. Specjalnością Lombardii jest risotto alla milanese i vitello tonnato – cielęcina w sosie z tuńczyka z kaparami. *
W Neapolu, w Kampanii, powstała ponoć pierwsza pizza. W Kalabrii królują bakłażany i karczochy. Toskania słynie ze znakomitych win. Emilia-Romania to kraina makaronów, szynki parmeńskiej i octu balsamicznego. Z Ligurii pochodzi słynny sos pesto z bazylii, parmezanu i orzeszków sosnowych piniole.

Liguryjczyk Marco Soldati, urodzony w Savonie na Riwierze Włoskiej, karierę rozpoczął w cenionych włoskich restauracjach w San Remo, Mediolanie, Capri, Florencji i rodzinnej Savonie. Pracował również w Tokio, Hongkongu i Monako. W 1999 w miasteczku Roviasca otworzył własną restaurację Da o Grixo. Przy latynoskiej muzyce i lekkich winach z Friuli i Piemontu można rozkoszować się smakiem spaghetti alle vongole (z małżami), salami z gotowanym bobem i ziołami, makaronem tagliatelle z gotowaną cukinią, sałatką z owocami morza i bakłażanami zapiekanymi z parmezanem.

*Bakłażany zapiekane z parmezanem *Składniki:
- 2 duże bakłażany,
- puszka pomidorów bez skórki,
- 10 dkg sera mozzarella pokrojonego w cienkie plastry,
- 10 dkg startego parmezanu,
- sól gruboziarnista,
- listki bazylii,
- oliwa extra virgin,
- pieprz, sól

Bakłażany pokroić na plastry grubości 0,5 centymetra. Posypać gruboziarnistą solą. Odstawić na 10 minut. Usunąć kryształki soli, odcisnąć nadmiar wody, osuszyć. Obsmażyć plastry bakłażanów na oliwie. W naczyniu do zapiekania układać warstwami pomidory rozdrobnione widelcem, razem z sosem, doprawione solą i pieprzem, listki bazylii, plastry mozzarelli i bakłażany. Ostatnią warstwę – pomidory posypać tartym parmezanem. Zapiekać 20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C. Zamiast pomidorów z puszki, można użyć świeżych, po usunięciu skórki i pestek. Drobno pokrojone smażyć na dwóch łyżkach oliwy, aż odparuje woda, potem doprawić solą i pieprzem.

Mucha Ihnatowicz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)